Bipolar Beyin Hastalağıyla Başa Çıkmak İçin Yapılacaklar, Belirtiler ve Tedavi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Normal ve üretken bir yaşam sürmek için sağlıklı bir vücuda sahip olmalısınız. Çoğu insanın söylediği ve inandığı şey budur. Ancak çoğu insanın bilmediği şey, beyinlerinin de normal şekilde çalışması gerektiğini düşünmeleri gerektiğidir. Ayrıca, düzgün çalışmayan bir beyne sahip olmak, günlük yaşamınızı yaşama şeklinizi etkileyebilir.

Bugün, psikiyatrideki son gelişmeler ve araştırmalar, hemen hemen herkesi etkileyebilecek farklı türde beyin bozuklukları buldu. Böyle bir beyin bozukluğuna bipolar bozukluk denir. Bu özel bozukluk, ruh halinizi veya duygularınızı kontrol etme şeklinizi etkileyebilir. Normalde, ortamınıza bağlı olarak bazı iniş çıkışlar hissettiğiniz durumlar vardır. Bu, hoşunuza giden bir şey olduğunda mutlu hissedeceğiniz veya hoşlanmadığınız bir şey olduğunda depresif hissedeceğiniz anlamına gelir. Bu vücudunuzun normal bir tepkisidir.

Bununla birlikte, bipolar bozukluktan muzdarip bir kişi ruh halini kontrol edemez. Bir kişinin hiçbir sebep olmaksızın aşırı mutlu ve aşırı depresif hissedeceği sürekli bir depresif ve manik dönem döngüsü olacaktır. Bipolar bozukluktan muzdarip insanlar, bazı aralıklarla alışılmadık derecede mutlu veya üzgün görünebilir. Şiddetli bipolar bozukluk vakalarının, tek bir günde birkaç belirgin ruh hali değişikliğine neden olduğu bilinmektedir.

Daha önce de belirtildiği gibi, bipolar bozukluktan muzdarip bir kişinin yaşadığı iki bölüm vardır. Birincisi, kişinin kendini aşırı mutlu hissedeceği, çok fazla enerjiye sahip olduğunu hissettiği, uykuya ihtiyacı olmadığını hissettiği manik dönemdir ve diğerleri. Manik bölümdeki kişi, genellikle bir fikirden diğerine atlamakla sonuçlanan yarışan düşüncelerle çok hızlı konuşacaktır. Ayrıca sinirli olacak ve yanlış bir şey olduğunu kabul etmeyecektir.

Depresif dönemde kişi depresif ve aşırı üzgün hissedecektir. İşe yaramaz olduklarını hissedecekler, sinirlenecekler, huzursuz olacaklar, uyumaları gerektiğini hissedecekler ve ciddi bipolar bozukluk vakalarında intiharı deneyebilecekleri ölümü ve intiharı düşünürler.

Gördüğünüz gibi bipolar bozukluk çok ciddi bir hastalıktır.

Bipolar bozukluğun başka bir türü bipolar II olarak adlandırılır. Semptomlar hemen hemen aynıdır ancak bipolar II’deki manik dönem bipolar bozukluk kadar şiddetli değildir. Bununla birlikte, bipolar II’de depresif dönem aynıdır veya daha da kötüdür. Mani döneminde, semptomlar o kadar şiddetli değildir ki, günlük yaşamlarını asla gerçekten etkileyemez. Sadece normalden daha enerjik hissedecekleri için hiçbir sorun yaşamadan günlük aktivitelerini yerine getirebilecekler.

Bununla birlikte, bipolar II’deki depresif dönem, bipolar II’den muzdarip kişinin bipolar bozuklukla aynı semptomlardan muzdarip olabileceği bipolar bozukluk ile çok aynıdır. Bipolar II’nin çok şiddetli olduğu ve bu durumdaki kişilerin intihar etmeye çalıştığı bazı durumlar vardır.

Bipolar II’nin stabil hale gelmesi ve daha kötüye gitmemesi için dikkat edilmesi gereken ciddi bir zihinsel durum olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Her şeyden önce bipolar ve bipolar II tedavi edilemez. Bipolar ve bipolar II’yi tedavi edecek teknoloji henüz mevcut değil. Bununla birlikte, bipolar II’nin yanı sıra bipolar bozuklukla başa çıkmalarına yardımcı olmak için insanların düşünmesi gereken tedaviler vardır. Tedavi psikoterapi ve ilaçtan oluşacaktır. Psikoterapi seansları sırasında aile, bipolar II’yi anlamalarını sağlamak ve bununla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmak için dahil edilmelidir. Hastaya ayrıca bipolar II ile ilişkili epizodların, özellikle depresif epizodun etkilerini en aza indirecek çeşitli yöntemler de öğretilir.

Psikoterapi, hastanın ruh halini normalleştirebilecek bazı ilaçlar reçete edilerek güçlendirilebilir. Bu, ilacın hastanın beyninin depresif bir duruma veya manik duruma gelmesini önlemesine yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Bunlar bipolar bozukluk ve bipolar II hakkında bilmeniz gereken şeylerden bazıları. Mümkün olduğunca erken tedavi etmek ve daha da kötüleşmesini önlemek için bu durumun belirti ve semptomlara dayanarak erken tespit edilmesi gerektiğini asla unutmayın.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz