Bipolar Afektif Bozukluk Hakkında

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bipolar bozukluk veya manik depresyon olarak da bilinen bipolar duygudurum bozukluğu, hastanın ruh hali değişimleri veya ruh hali döngüsü yaşadığı bir akıl hastalığıdır. Depresyon, mani ve normal davranışlar arasındaki ruh hali döngüleri. Depresyon dönemlerine tipik olarak aşırı üzüntü ve umutsuzluk veya değersizlik duyguları, azalmış enerji ve çok fazla uyuma eşlik eder. Manik dönemlere tipik olarak aşırı mutluluk, uyuyamama, artan enerji, yarışan düşünceler ve dikkat dağınıklığı eşlik eder. Hastanın aynı anda hem mani hem de depresyon belirtileri gösterdiği karma dönemler de ortaya çıkabilir.

Bipolar duygudurum bozukluğuna nörolojik, biyolojik, duygusal ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu neden olur. Bipolar duygudurum bozukluğunun gerçek nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, araştırmacılar ve doktorlar bu alanda sürekli ilerleme kaydetmektedir.

İki tip bipolar afektif bozukluk vardır. İlk tip, değişen aşırı mani ve depresyon dönemleri ile neredeyse sabit bir minör mani durumunu içerir. Bipolar duygulanım bozukluğunun ikinci tipi, küçük, küçük mani nöbetleri ile değişen, neredeyse sabit bir depresyon durumunu içerir.

Bipolar duygudurum bozukluğu tam olarak anlaşılmadan önce, hastalığın ilk tipine sahip kişilere sıklıkla yanlış şizofren teşhisi konuluyordu. Bunun nedeni, birinci tip bipolar duygudurum bozukluğu olan birçok kişinin, daha şiddetli manik evrelerde gerçeklikle temasını kaybetme, halüsinasyonlar veya sanrılar yaşama eğiliminde olmasıdır.

Bipolar afektif bozukluğun ikinci tipi sıklıkla klinik depresyon olarak yanlış teşhis edilir. Bunun nedeni, hastanın en sık depresyonda olması ve manik atakları sırasında mutlu olmaktan şikayet etmemesidir. Tanılar genellikle depresyon için ilaç tedavisi başladıktan sonra düzeltilir. Bipolar hastalarda kullanılan antidepresanlar, hastayı manik evreye atma eğilimindedir. Bu olursa, doktor hatasını hemen anlayacak ve hastayı bir duygudurum düzenleyiciye geçirecektir.

Bipolar duygudurum bozukluğu için birçok tedavi seçeneği vardır. Bipolar afektif bozukluk için en yaygın tedavi, ilaç ve terapinin veya danışmanlığın bir kombinasyonudur. İlaç seçenekleri arasında duygudurum düzenleyiciler, antidepresanlar ve antipsikotikler bulunur. Terapi seçenekleri geleneksel danışmanlık yöntemlerini, bilişsel davranışçı terapiyi, duygusal davranışçı terapiyi ve rasyonel davranışçı terapiyi içerir. CBT, EBT ve RBT, son derece başarılı olduğu tespit edilen bipolar afektif bozukluk tedavisi tedavilerinin oldukça yeni biçimleridir. İlaç tedavisine aday olmayan hastalar genellikle tek başına BDT, EBT veya RBT tedavisi ile başarılı sonuçlar alabilirler.

Bipolar duygudurum bozukluğu yeni bir hastalık olmasa da konu hakkında hala çok az şey biliniyor. Doktorlar ve araştırmacılar beyin ve nasıl çalıştığı hakkında daha çok şey öğrendikçe, bipolar duygudurum bozukluğunun tedavisinin bulunması daha olasıdır. Bu arada, bipolar duygudurum bozukluğu belirtileri gösterebileceğini hisseden kişiler, tanı ve tedavi seçenekleri için bir ruh sağlığı uzmanına başvurmalıdır. Başkalarında bu semptomları fark eden aile veya arkadaşlar, o kişinin akıl hastalıkları için yardım bulmasına yardımcı olmaya çalışmalıdır. Bipolar duygudurum bozukluğu, onu kontrol etmek için tedavi görmeye istekliysen, hayatını kontrol etmek zorunda değildir.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz