Bipolar Hayatınızı Zorlaştıran Bir Beyin Hastalığı

Pinterest LinkedIn Tumblr +

İnsan vücudundaki en önemli organ beyindir, onsuz insan vücudu hiç çalışamaz. Beyin, her şeyi kontrol etmekten sorumlu bir bilgisayarın mikroişlemcisi gibidir. Temel motor becerilerinizden vücut organlarınızın çalışmasını sağlamaya ve karar vermeye kadar her şey beyin tarafından kontrol edilir.

Bu nedenle, sadece fiziksel sağlığınızın değil, zihinsel sağlığınızın da farkında olmanız önemlidir.

Bugün, günlük yaşamınızı yaşama şeklinizi etkileyebilecek farklı türdeki beyin bozuklukları hakkında artık bilinen birçok gerçek var. Bazıları motor becerilerinizi etkilerken, diğer beyin bozuklukları karar verme becerilerinizi etkileyebilir. Beyin bozukluklarının da farklı nedenleri vardır. Bazıları kazalardan kaynaklanırken, doğumdan itibaren edinilen beyin bozuklukları da vardır.

Böyle bir beyin bozukluğuna bipolar II denir. Bipolar II, ruh halinizi etkiler ve bu tür bir beyin bozukluğu ile, sebepsiz yere sürekli depresif hissetmenize neden olabilir. Bipolar II ayrıca en az bir hipomanik dönemle ilişkilidir. Manik ve depresif duygudurumların her zaman ilişkili olduğu bipolar bozukluktan farklı olarak, bipolar II, kişinin bir veya daha fazla depresif dönem yaşamasına neden olur ve buna en az bir hipomanik dönem eşlik eder.

Hipomanik dönem sırasında, bipolar II’li kişi sürekli olarak yüksek, sinirli veya genişleyen bir ruh hali hissedecektir. Bu özel his genellikle 4 gün veya daha fazla sürer. Bu aşamada, davranışın normal depresif olmayan bir ruh halinden tamamen farklı olduğunu göreceksiniz. Bipolar II hipomanik ataklarla ilişkili semptomlar, manik ataklar sırasındaki bipolar bozukluğa oldukça benzer ancak daha az şiddetlidir.

Bipolar II ile ilişkili majör depresyon epizodları, bir kişinin aşırı derecede depresif hissetmesine neden olabilir ve onu işe yaramaz gibi hissettirebilir. Bu hastalığa yakalanan kişi aynı zamanda karamsar ve çaresiz hissetmesine neden olacaktır. Bipolar II bozukluğunun ağır vakalarında kişi ölümü veya intiharı bile düşünebilir ve hatta intihar girişiminde bulunabilir.

Bipolar II ile ilişkili hipomanik ataklar genellikle bu bozukluktan muzdarip bir kişiyi sosyal aktiviteleri, işteki veya okuldaki performansı ile etkileyebilecek kadar şiddetli değildir ve psikotik özellikler yoktur. Bir kişi bir yıl içinde dört tane daha hiponamik ve depresif dönem yaşarsa, kişinin hızlı döngülü bipolar bozukluğu olduğu düşünülmektedir. Hastalığın seyri sırasında belirli bir döngü dönemi gelişecektir. Bu, hastalık ne kadar uzun süre tedavi edilmezse, kişinin hastalıktan o kadar sık ​​muzdarip olacağı anlamına gelir.

Bipolar II’nin bipolar bozukluğun bir versiyonu olduğunu düşünmelisiniz. Ancak depresif dönemler manik dönemlerden daha belirgindir. Bipolar II, manik depresyon olarak sınıflandırılmaz, yalnızca büyük ruh hali ve enerji dalgalanmaları olarak sınıflandırılır. Bununla birlikte, bipolar II’nin ciddi formları da vardır; bu formlardan muzdarip olan kişi onu intihar etmeye meyilli hale getirebilir.

Gördüğünüz gibi bipolar II kontrolsüz bırakılmaması gereken çok ciddi bir hastalıktır. Bipolar II’nin belirti ve semptomlarını fark ettiğiniz anda hemen yardım istemeniz önemlidir. Bipolar II’nin günlük yaşamınızda hastalığın etkisini en aza indirebilecek tedavileri olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Tedavi psikoterapi ve ruh halinizi normalleştirebilecek ilaçlardan oluşacaktır. Tamamen iyileşmenize yardımcı olmak için ailenizin ve arkadaşlarınızın sizi tam olarak desteklemesi de önemlidir.

Terapi ayrıca hastalıkla başa çıkmanıza yardımcı olmayı da içerecektir. Hastalığın etkisini en aza indirmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemleri içerecektir.

Bipolar II, bipolar bozukluk gibi, sürekli uzun süreli bakım ve tedavi gerektiren uzun süreli bir hastalıktır. Sabırla hayatınızın kontrolünü tekrar ele geçirebilecek ve bipolar II’nin olumsuz etkilerini en aza indirebileceksiniz.

Bipolar II’nin farkında olun ve daha normal ve üretken bir yaşam tarzı sürün. Erken teşhis edip tedavi ettirerek bu hastalığın bir daha asla kölesi olmayın.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz