Bipolar Hastaların Yaşadığı Depresyon Belirtisi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Farklı hastalıklar genellikle insanlar arasında çok fazla kafa karışıklığına neden olur. Kayıtlı tarihte, depresyondan zaten bahsedildi. Job ve King David’e aşina iseniz, bu tür bir düzensizlikten muzdariplerdi. Hipokrat bile depresyondan bahsetmişti, ancak o zaman kelimenin tam anlamıyla kara safra anlamına gelen melankoli olarak anıldı. Tıbbi fizyoloji, daha önce kara safra, sarı safra, kan ve balgam dahil olmak üzere dört sıvı hakkında mizah yaptı. Sanat ve edebiyat da uzun yıllar depresyonu tasvir edebildi. Fakat bugün, depresif bozukluktan ne kastedilmektedir?

Depresif bozukluklar yeni değil, aslında uzun yıllar boyunca insanlar herhangi bir tedavi görmeden bundan muzdaripti. Şu anda milyonlarca insan bu bozukluğa sahip olduklarının farkında bile değiller. Ve zaten bunun farkında olanlar, oldukça utanç verici olduğunu düşündükleri için böyle bir gerçeği kabul etmek istemiyorlar. Diğer hastalıklar gibi, depresif bozukluklar da türlere ayrılır. İnsanlar majör depresyon, distimi ve bipolar bozukluğa aşinadır.

Bir kişi üzgün ruh hali, çalışamama, yemek yiyememe, uyuyamama ve zevk alamama belirtileri gösteriyorsa majör depresyondan muzdariptir. Hastanın hayatı büyük ölçüde etkilenir. Distimi, majör depresyona göre daha az şiddetlidir. Uzun süreli semptomlar not edilebilir ve hatta bazılarında majör depresyon atakları olabilir. Bipolar bozukluk, depresyon veya mani döngülerini içerir. Tedavi edilemese de hastalar tedaviler veya ilaçlarla ataklarını kontrol edebilir ve stabilize edebilirler.

Depresif bozuklukların birçok belirtisi vardır. Ve bipolar bir hasta bir depresyon döngüsünde olduğunda, tüm depresif bozukluk belirtileri yaşanabilir. Bununla birlikte, kişi mani döngüsündeyse, yalnızca döngü ile ilişkili semptomlar yaşayacaktır.

Bipolar hastaların hissettiği depresyon belirtilerinin bir listesi:

• Sürekli endişeli, üzgün, ‘boş ruh hali’
• Bir zamanlar zevk aldığı etkinliklere veya hobilere karşı zevk ve ilgi kaybı
• Karamsarlık, umutsuzluk, suçluluk, çaresizlik ve değersizlik duyguları
• Fazla uyuma veya uykusuzluk
• Kilo alımına neden olan aşırı yeme
• Kilo vermeye yol açan iştah azalması
• Ölüm ve intihar hakkında düşünür
• Azalan enerji ve yorgunluk
• Sinirlilik ve huzursuzluk
• Karar verememe, konsantre olamama veya bir şeyleri hatırlayamama
• Kronik ağrı, baş ağrısı ve sindirim bozuklukları gibi fiziksel belirtiler

Aşağıdaki semptomların tümü bipolar bir hasta tarafından hissedilmez. Bazıları semptomların sadece birkaçını deneyimleyebilirken, diğerleri birçoğunu yaşayabilir. Her birey değişen derecelerde semptom şiddeti sergiler.

Uygun tedaviyi alabilmek için tam bir psikolojik ve fiziksel değerlendirmeden geçmelisiniz. Bu, acı çeken depresif hastalığın türünü belirlemek için gereklidir. Bipolar depresyon semptomlarına bazı tıbbi durumlar veya ilaçlar neden olabilir. Bir doktor görüşmesi, laboratuvar testleri ve fizik muayene yoluyla olasılıklar göz ardı edilebilir.

Tanısal bir değerlendirme, hastanın semptom geçmişine bakacak ve doktor, semptomların ne zaman başladığı, ne kadar sürdüğü, ne kadar şiddetli olduğu ve semptomların ortaya çıkıp çıkmadığı gibi her türlü soruyu soracaktır. Ayrıca daha önce tedavi görüp görmediğiniz ve size hangi ilaçların verildiği sorulacaktır. Doktor ayrıca bipolar hastanın uyuşturucu veya alkol kullanıp kullanmadığını veya intihar ve ölümü düşünüp düşünmediğini sormayı da unutmamalıdır. Aile bireylerinin tıbbi geçmişi ile ilgili sorular unutulmamalıdır.

Bipolar depresyon belirtileri aynı zamanda bireyin ruhsal durumunu da etkileyebilir. Değerlendirme, bireyin düşünce kalıbının, konuşmasının ve hafızasının zaten etkilenip etkilenmediğini belirleyebilir. Ruhsal bozukluklar, röntgen veya kan testleri gibi laboratuvar testleri gerektirmez. MRI, CT, PET ve SPECT gibi güçlü taramalar, bipolar bir hastanın ve diğer akıl hastalıklarının beyin değişikliklerini tespit edemez.

Bipolar bir hastanın durumunu sadece doktor doğru bir şekilde değerlendirebilir. Ayrıca, atakları kontrol etmek için gerekli olan doğru tedaviyi veya ilacı alması konusunda hastaya yardımcı olabilir. Semptomların hastanın ailesini veya arkadaşlarını korkutmasına gerek yoktur. Semptomlar birey için oldukça normal görünse de yine de tedavi edilmesi gerekir. Diğer insanlar için çok endişe verici olabilir çünkü deli olduğunuzu düşünebilirler, özellikle de zaten aşırı şeyler yapıyorsanız.

Doktorunuza danışmaktan çekinmeyiniz. Bipoların başlıca semptomlarına bakın ve semptomlardan birkaçını sergiliyorsanız, belki de bipolardan muzdaripsiniz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz