Bipoların Bozukluğunun Seviyesini ve Belirtilerini Öğrenmek

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Duyguların inişleri ve çıkışları vardır. Herkesin hissetmesi normaldir. Ancak bipolar bozukluktan etkilenen bir kişi için bu inişler ve çıkışlar çok aşırı olabilir ve günlük aktiviteleri engelleyebilir. Durumun da tehlikeli hale geldiği zamanlar vardır. Bir insan kendini çok depresif hissettiği için çalışamaz. Sonra ertesi gün, bu kişi kendini harika, yaratıcılık ve sonsuz enerji ile dolu hissediyor. Bununla birlikte, bazı insanlar bu tür eylemleri pervasız ve kontrol edilemez olarak yanlış yorumlayabilir.

Bipolar bozukluk tahmin edilemez ve kafa karıştırıcı olabilir. Bu tıbbi durum da kroniktir. Bu tür bir rahatsızlıktan etkileniyorsanız asla utanmayın. Her şeyi öğrenmek, bu tür tıbbi hastalıkları başarılı bir şekilde yönetmeye yardımcı olur.

Bipolar bozukluk, bir kişinin normal bir aralıkta çeşitli ruh hallerini hissetme yeteneğini etkiler. Manik depresyon, bipolar bozukluk için başka bir terimdir. Bipolar, iki uç noktayı veya kutbu tanımlamak için kullanılır. Bu ciddi tıbbi durumdan etkilenen kişilerde, aşırı derecede düşük (depresyon) ile aşırı yüksek (mani) arasında değişen duygudurum değişiklikleri olur.

Bu durumu tanımlayan en iyi resim küredir. Dünya, Kuzey ve Güney Kutbu olarak ikiye ayrılmıştır. Mani Kuzey Kutbu ve depresyon Güney Kutbu olurdu. Bir kişi belirli bir süre boyunca herhangi bir kutbun semptomlarını yaşıyorsa, bir bölüm yaşıyor demektir. Bu bölümler bir sağlık hizmeti sağlayıcısı ile iyice tartışılmalıdır.

APA’ya (Amerikan Psikiyatri Birliği) göre bipolar bozuklukla ilişkili dört tür atak vardır.

1. Depresyon. Bazen, bir kişi uzun bir süre boyunca aşırı derecede üzgün hissedebilir. Yemek yemesi ya da yatağından çıkması çok imkansızdır. Yapmaktan hoşlandığı şeyler çok zor görünüyor.

2. Mani. Bu, bipolar bozukluğun diğer kutbudur. Yüksek veya iyi bir duygu ile başlayabilir. Ancak bazen bir kişi çok sinirli ve sinirli hissedebilir. Riskli şeyler yapmak imkansız değildir.

3. Hipomani. Mani ile karşılaştırıldığında, bu tür epizot sadece hafiftir. Bir kişi daha fazla şeyin yapıldığını düşünerek çok iyi hissedebilir. Ancak bir süre sonra ruh hali tam gelişmiş bir depresyona veya maniye dönüşür.

4. Karışık ruh hali veya karışık bölüm. Depresyon ve mani duyguları gün içinde bir kişiyi birçok kez etkileyebilir.

Bu bölümler bir kişiyi intihar etme riskine sokabilir. Bir yıl içinde dörtten fazla epizod mani veya depresyon yaşamak hızlı döngü olarak bilinir. Bipolar bozukluğun her iki kutbu için farklı belirtiler vardır.

Mani semptomları arasında artan enerji seviyeleri, uyku ihtiyaçlarının azalması, kolayca dikkati dağılması, zihin sıçramaları, yarışan düşünceler, daha konuşkan, daha kendinden emin, bir şeyler yapmaya odaklanmak, ancak çok az şey başarmak ve işlerin olacağı anlamına gelse bile daha riskli olmak sayılabilir. kötü.

Depresyon belirtileri arasında moral bozukluğu ya da üzgün hissetme, kendini kötü hissetme, seks dahil kişinin zevk aldığı şeylere olan ilgisini kaybetme, suçlu hissetme, umutsuz hissetme, değersiz hissetme, çok fazla ya da çok az uyuma, iştahta ya da kiloda değişiklikler, yorgun hissetme, çok az enerji hissetmek, huzursuz hissetmek, konsantrasyon sorunları, karar verme sorunları ve intihar veya ölüm düşünceleri.

Ayrıca, ruh hali değişimlerinin nasıl tetiklendiğini öğrenmek de çok önemlidir. Bir insanın hayatında meydana gelen duygular ve olaylar tetikleyici faktörler olabilir. Üzücü, nahoş veya mutlu olaylar, bir kişinin depresif veya manik dönemler yaşamasına neden olabilir. Tetikleyiciler veya stresörler arasında düzensiz uyku programı, uyuşturucu veya alkolün yanlış kullanımı, ilaçları bırakma, depresyon veya diğer bitkisel ürünler için ilaçlara başlama ve tiroid ve diğer sağlık durumlarıyla ilgili sorunlar yer alır.

Bununla birlikte, farklı insanlar farklı tetikleyiciler yaşayabilir. Bazı insanlar ayrıca mevsimsel değişiklikleri, hastalıkları, tatilleri, iş sorunlarını, arkadaş veya ailenin anlaşmazlıklarını, evliliği, yeni bir işe başlamayı, üniversiteye başlamayı, birinin ölümünü tetikleyici olarak görür. Bir kişinin neyi tetiklediğini bulmak yardımcı olabilir. Değişen duyguları kaydetmek için bir ruh hali çizelgesi tutmak, ruh hali değişim modellerini belirleyebilir. Bu zor bir görev olabilir, ancak birçok tedavi olanağı sağlar.

Bipolar bozukluk bugün daha fazla sorun değil. Çok sayıda tedavi mevcuttur. Ruh hali değişimlerini dengelemede en iyi sonucu verecek bir plan oluşturmak için bir sağlık hizmeti sağlayıcısı ile konuşmak çok önemlidir.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz