Bipolar Manik Depresyonun İki Türü

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tek bir manik dönem varsa, bir kişide bipolar depresyon ayırt edilebilir. Ayrıca, bir bölümün belirtilerini gösteren daha büyük bir insan popülasyonu, gelecek günlerde daha fazla bölüm gösterebileceğinden, kronik bir hastalık olarak kabul edilir. Ancak istatistikler, herhangi bir önleyici tedavi uygulanmaması koşuluyla, bir yıl içindeki ortalama atak sayısının sadece dört olması gerektiğini belirtti.

Bipolar depresyonu olan her kişi, depresyon, manik dönemler ve ruh hali döngülerini birleştirmenin benzersiz kalıplarını sergiledi. Ancak bu kalıplar tanımlanırsa, bölümler tahmin edilebilir hale gelir. Bazı araştırmalar, genetiğin bipolar depresyon geliştirmede güçlü bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Normalde, bozukluk ergenlik döneminde veya erken yetişkinlik döneminde tespit edilebilir. Bir kez etkilendiğinde, durum epizodik olduğundan ömür boyu sürebilir.

Birçok insan bipolar bozukluk hakkında iyi bilgi sahibi değildir. Bipolar I ve Bipolar II olmak üzere iki ana tipi olduğunu bilmiyorlar. İki tip arasındaki ayırt edici faktör, bir kişide manik bir dönemin olup olmadığıdır. Farkları belirlemek için depresif dönemleri ve manik dönemleri anlamak gerekir.

Depresif dönemler farklı semptomlarla karakterizedir. Kilo alımı veya kilo kaybı, tam yokluk veya azalan mutluluk ve zevk, amansız depresif ruh hali, yorgunluk, aşırı suçluluk, değersizlik duyguları, iyi uyuma ihtiyacı, konsantrasyon azalması, daha iyi düşünememe, sık intihar veya ölüm düşünceleri, huzursuzluk içerir. ve vücudun yavaş hareketi.

Bir kişi, bir zamanlar zevk aldığı etkinliklere ilgisizlik, depresif duygudurum ve diğerleri gibi depresif belirtilerden en az beşini en az iki hafta boyunca yaşıyorsa, o kişi bir depresif dönem gösteriyor demektir. Bu semptomların, bir depresif dönem olarak kabul edilecek alkol ve uyuşturucu kullanımı veya tıbbi durumlardan değil, bozulma veya önemli bir sıkıntıdan kaynaklandığını unutmayın.

Aynı şekilde manik dönemlerin de farklı belirtileri vardır. Bunlar, birbiriyle yarışan düşünceler, konuşkanlık, uykuyu azaltma ihtiyacı, uçan fikirler, dikkat dağınıklığı ve büyütülmüş özgüvendir. Diğerleri, hedefe yönelik faaliyetler için artan coşkuyu ve cinsel kararsızlıklar veya çılgın alışverişler dahil eğlenceli faaliyetlere aşırı derecede aşırı katılımı içerir.

APA’nın (Amerikan Psikiyatri Birliği) DSM IV’e (Diagnostic and Statistical Manual) göre, bir kişi tarafından en az bir hafta süreyle üç veya daha fazla semptomla birlikte kalıcı, açıklanamayan öfori gibi duygudurum bozuklukları yaşandığında, kişinin düzgün çalışması ve üretken hale gelmesi, o zaman manik bir dönem gösteriyor. Bu semptomların manik epizod kriterlerine girmesi için tıbbi durumlar veya uyuşturucu kullanımından kaynaklanmaması gerekir.

Bipolar I ve Bipolar II bozukluklarına yakından bakın. Bir kişi, bir depresyon dönemiyle birlikte tek bir manik dönem yaşıyorsa, Bipolar I bozukluğu yaşıyor demektir. Bir kişi, manik dönemler olmaksızın en az bir hipomani dönemi yaşıyorsa, Bipolar II bozukluğu yaşıyordur. Asla kafan karışmasın. Tek fark, manik dönemin semptomlarından birinin Bipolar I bozukluğu olan bir kişi tarafından yaşanmasıdır.

Yukarıda belirtilen semptomların şiddetini derecelendirmek için bipolar bozukluğun iki tipte sınıflandırıldığı yanlış anlaşılmamalıdır. Bipolar I ve Bipolar II, yalnızca bir kişinin manik bir epizod nasıl deneyimlediğini ayırt etmek için kullanılır. Bozuklukların sınıflandırılması, bozukluğa neden olan bozukluk düzeylerinden çok maninin ortaya çıkış derecesine göre yapılır.

Bipolar bozukluk her insanı farklı şekilde etkiler. Bipolar I bozukluğu teşhisi konan kişiler, farklı derecelerde sıkıntı, bozulma ve uyum göstermişlerdir. Her seviyede geniş bir varyasyon yelpazesi belirlenebilir. Bu durum, Bipolar II bozukluğundan etkilenen kişiler için de benzerdir.

Bipolar bozukluk teşhisi konduğunuzda veya bozukluğu olan birini tanıyorsanız, zihinsel bozukluk hakkında her şeyi öğrenmeniz önerilir. Yararlı bilgiler ve uygun tedavi bulmak için bir doktorla konuşun. Bipolar bozukluk konusunda kendinizi eğitmek, ailenizin, arkadaşlarınızın ve hayatınızdaki diğer önemli kişilerin de öğrenmesine yardımcı olabilir. Bunun iyileşmek ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için ilk adımınız olduğunu asla unutmayın.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz