Bu Hastalık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pinterest LinkedIn Tumblr +

İnsanların çalışmak için toplumda günlük olarak işlev görmeleri ve günlük aktiviteleri ne olursa olsun önemlidir. Düzgün çalışabilmesi için sağlığınızın da, özellikle beyninizin iyi durumda olması gerekir. Beyninizin vücudunuzun büyük bir bölümünü ve kararınızı ve diğer psikolojik faktörleri kontrol eden şey olduğunu düşünmelisiniz. Duygular ve ruh haliniz de beynin belirli bir bölümü tarafından kontrol edilir.

Ancak, ya sizde veya tanıdığınız birinin beyin bozukluğu varsa? Bir beyin bozukluğu ile, günlük görevinizi kesinlikle etkileyebileceğini düşünmelisiniz. Duygularınızı ve ruh halinizi kontrol etmek bile zor olabilir. Beynin bir tür bozukluğuna bipolar bozukluk denir. Bu tür bir bozukluk, kişinin günlük yaşamlarında düzgün çalışma yeteneğini etkileyebilir. Duygu, ruh hali ve ayrıca vücudunuzun enerjisi gibi çeşitli yönleri etkileyebilir.

Bipolar bozukluk, manik depresif hastalık olarak da bilinir. Bu özel hastalık, kişinin beyninde olağandışı değişimlere neden olur. Normalde, insanlar hayatta inişler ve çıkışlar yaşarlar. Bununla birlikte, bipolar bozuklukta, etkilenen kişi şiddetli ruh hali değişikliği yaşayacaktır. Gördüğünüz gibi, bipolar bozukluk bir kişinin hayatıyla ilgili her şeyi etkileyebilir. Bu bozukluk ilişki sorunlarına, kötü iş ve okul performansına neden olabilir ve bazı durumlarda intihara bile yol açabilir.

Ancak, bu tür bir rahatsızlıktan etkilenen birini tanıyorsanız, bu, hayatlarını tekrar rayına oturtma konusundaki umudunuzu kaybetmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bipolar bozukluk tedavi edilebilir. Bipolar bozukluk tedavisi gören kişilerin hayatlarını düzene sokabildikleri, normal ve üretken bir yaşam sürdürebildikleri bilinen bir gerçektir.

Bipolar bozukluk genellikle geç ergenlik yıllarında veya erken yetişkinlik döneminde gelişir. Bununla birlikte, çocukluk döneminde bipolar bozukluğun erken belirtilerini gösteren bazı insanlar vardır. Bu bozukluğu daha sonraki yaşamlarında geliştiren bazı insanlar da vardır. Bipolar bozukluk genellikle bir hastalık olarak kabul edilmez ve insanların bipolar bozukluk şiddetli hale gelene ve uygun şekilde teşhis edilene kadar muzdarip olabileceği bir gerçektir. Bipolar bozukluğun uzun süreli bir hastalık olduğunu ve aynı zamanda uzun süreli tedavi gerektirdiğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu özel beyin bozukluğu, yaşamları boyunca dikkatli bir şekilde yönetilmelidir.

Bipolar bozuklukla ilişkili olarak fark edebileceğiniz bazı belirti ve semptomlar vardır. Aşırı mutlu olmaktan sinirli olmaya, umutsuz veya üzgün olmaya doğru dramatik ruh hali değişimlerini içerecektir. Bu aralıklarla olur ve ruh hali değişiklikleri oldukça belirgindir. Bipolar bozukluğu olan bir kişinin gösterdiği bazı spesifik belirtiler ve semptomlar şunlardır:

• Aşırı mutlu veya coşkulu ruh hali
• Artan enerji ve huzursuzluk
• Dikkati çabuk dağılır
• Yarış düşünceleri, alışılmadık derecede hızlı konuşma ve bir fikirden diğerine atlama
• Az uyku gerekli
• Harcama çılgınlıkları
• Yetersiz muhakeme
• Yeteneklerine ilişkin gerçekçi olmayan inançlar
• Artan cinsel dürtü
• Kokain, uyku ilaçları ve alkol kötüye kullanımı gibi uyuşturucu kullanımı
• Agresif davranış
• Herhangi bir şeyin yanlış olduğunu inkar etmek

Ağır vakalarda bipolar bozukluğu olan bir kişi intiharı düşünür ve buna teşebbüs eder. Bu beyin bozukluğuna sahip kişiler kendilerini işe yaramaz hissederler ve yaşamlarına son vermek daha iyidir.

Gördüğünüz gibi bipolar bozukluk, farkında olmanız gereken çok ciddi bir hastalıktır. Bir kişinin davranışında herhangi bir düzensizlik görürseniz, derhal tedavi görmesi ve daha da kötüye gitmesini beklememesi önemlidir.

Kişi intihara meyilliyse hemen bir doktor çağırmanız ve acil yardım istemeniz önemlidir. Ayrıca kişinin izin verilmemesi ve aşırı dozda kullanabilecekleri çok miktarda ilaç, bıçak ve tabanca gibi silahlar ve kullanabilecekleri diğer eşyalara erişiminin olmadığından emin olunması da önemlidir. kendilerine zarar vermek.

Bipolar ilaç ve psikiyatrik tedavi ile tedavi edilebilir. Sabırla bu bozukluğu olan kişi normal ve üretken bir yaşam sürdürebilir.

Bu özel bozukluğun tedavisi olmadığını ve ömür boyu ilaç ve psikoterapi gerektirdiğini düşünmelisiniz. Bu nedenle, ailenizden birinin veya bir arkadaşınızın bu bozukluğa sahip olduğundan şüpheleniyorsanız, onları tedavi edilebilecekleri bir psikiyatriste götürerek onlara yardımcı olabilirsiniz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz