Yaygın Bipolar Bozukluk Tedavisi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bipolar bozukluğun yıkıcı semptomlarından sizin veya sevdiğinizin acı çekmesi sonsuza kadar sürmeyecektir. Bipolar bozukluk tedavisi görmek gibi söz konusu hastalıkla mücadele etmenin yolları vardır.

Bipolar bozukluk tedavisinin farmakolojik ve psikoterapötik olmak üzere iki türü vardır.

Farmakolojik tedavi, ilaç kullanımını ifade eder. Genellikle ilaçlar, depresyon ve maninin neden olduğu yoğun ruh hali değişimlerini dengelemek için kullanılır. Şiddetli anksiyete ataklarını kontrol etmek için bazı ilaçlar da reçete edilir. Farmakolojik tedavi beşe ayrılır:

1. Anti-anksiyete ilaçları ve sakinleştiriciler

Bipolar bozukluğu olan bireyleri rahatlatan farklı sakinleştirici türleri vardır. Bu tür ilaçlar, hastanın ihtiyaç duyduğu uyku miktarına ulaşmasına yardımcı olmak için kullanılır. Sakinleştiriciler ayrıca hastaların endişelerini azaltmalarına yardımcı olur. En önemlisi, şiddetli manik ataklarını kontrol etmelerine yardımcı olur.

Bipolar bozukluk için kullanılan bilinen bazı sakinleştiriciler hipnotikler, sakinleştiriciler, anksiyolitikler ve benzodiazepinlerdir.

2. Antidepresanlar

Antidepresanlar, bipolar bozukluğu olan kişilere yaygın olarak ve düzenli olarak reçete edilir. Farklı antidepresan türleri vardır.

? Atipik antidepresan, kimyasal olarak diğer antidepresanlarla ilgisi olmayan bir antidepresan örneğidir. Bu tip altındaki bazı örnekler Desyrel, Remeron ve Wellbutrin’dir.
? Monoamin Oksidaz İnhibitörleri veya yaygın olarak MAOI’ler olarak anılırlar, bipolar bozukluğun semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Manerix, Marplan, Nardil ve Parnate bu tip ilaçlardan bazılarıdır.
? Seçici Norepinefrin Geri Alım İnhibitörleri veya SNRI’ler, bir nörotransmitter üzerinde yoğunlaşan bir tür antidepresandır.
? Seçici Serotonin-Norepinefrin Geri Alım İnhibitörleri veya yukarıda bahsedilen antidepresan türleri gibi SSNRI’ler, hastaların bipolar bozukluğun birçok semptomundan muzdarip olmasına yardımcı olur. Bununla ilgili bilinen bazı ilaçlar Cymbalta ve Effexor’dur.
? Seçici Serotonin Geri Alım İnhibitörlerinin veya SSRI’ların yaygın örnekleri Celexa, Paxil, Lexapro, Prozac, Luvox ve Zoloft’tur.
? Trisiklik antidepresan, Anafranil, Elavil, Asendin, Norpramin, Aventyl ve Adapin’i içerir.

3. Antipsikotikler

Bu tür farmakolojik tedaviye “nöroleptik ilaçlar” denir. Yaygın antipsikotikler bazen “büyük sakinleştiriciler” olarak adlandırılır çünkü başlıca sorumluluğu, ilacı alan hastaya sedasyon uygulamaktır.

Atipik, tipik ve dopamin kısmi agonistleri gibi üç ana antipsikotik ilaç türü vardır. Antipsikotik ilaçlar için diğer seçenekler Symbyax ve Tetrabenazin’dir.

4. Duygudurum Sabitleyiciler

Duygudurum düzenleyici, “duygudurum bozukluklarına” bakan bir ilaç türüdür. Bipolar bozukluğu olan bireylerin ruh halini stabilize etmek için kullanabilecekleri birçok ilaç vardır. “Lityum karbonat”, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan ilk duygudurum düzenleyicidir. Aynı zamanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bugün piyasada FDA tarafından henüz onaylanmamış bazı duygudurum düzenleyiciler var. Onaylanmamış ilaçlar alındığında olası sorunsuz sonuçlar olabilir. Bu nedenle, sizin için en uygun ve FDA onaylı stabilizatörü doktorunuza danışmanız önemlidir.

5. Kalsiyum Kanal Engelleyiciler

Bir kişinin bipolar bozukluğu ihmal edilebilir ve yönetilebilir ise, kalsiyum kanal blokerleri uygun olabilir.

Kalsiyum kanal blokerlerinin ana işlevi kan basıncını düşürmektir. Ek olarak, kalbin içindeki elektriksel aktivitenin iletimini yavaşlatır ve bu da kalp atış hızının düşmesine neden olur.

Kalsiyum kanal blokerleri altında Dihidropiridin, Fenilalkilamin ve Benzonthiazepin gibi üç ana kategori vardır.

İlaçlar, ruhsal bozuklukların analizi ve tedavisinde yetkin psikiyatristler tarafından reçete edilmelidir.

Bipolar bozukluk tedavisinin başka bir türü, bazen “konuşma terapisi” olarak adlandırılan psikoterapidir.

Bu tür bir tedavi, hastayı depresyonun olası nedenleri hakkında açıkça konuşmaya teşvik eder. Bipolar bozukluk olaylarını tetikleyen faktörler hakkında da iletişim kurma şansınız olacak.

Manik depresyonun nedenlerini ve tetikleyicilerini öğrendikten sonra, tetikleyicileri yönetmek veya bunlardan kaçınmak için ulaşılabilir çözümlere ulaşacaksınız.

İki tür psikoterapi vardır. Kişilerarası terapinin amacı, diğer insanlarla olumlu bir ilişkiye sahip olmanız için davranışınızı değiştirmenize yardımcı olmaktır. Öte yandan, bilişsel-davranışçı terapi, farklı olaylara tepkinizi değiştirmenize yol açması gereken inancınızı ve duygularınızı değerlendirmeyi amaçlar.

Bipolar bozukluğun neden olduğu ağrı ve ızdıraplar genellikle tedavi edilebilir. Hastalar çoğu zaman farmakolojik veya psikoterapi şeklinde uzun süreli bir ilaç tedavisi gördüğünden, tedavi süresince sabır ve azim gereklidir.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz