Mood Swing İle Bipoları Başarılı Bir Şekilde Kontrol Etmek

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Genetik bileşenlere sahip olduğuna inanılan biyolojik bir hastalık bipolar bozukluktur. Bu nedenle tedavi, semptomlarını yönetmede genellikle ilaçların kombinasyonunu içerir. Anlamlı bir yaşam sürmek için bozuklukla başa çıkmak için psikolojik terapiler de dahil edilmiştir. Ancak, bir kişi diğerinden farklıdır. Bu nedenle, bir bipolar bozukluğu yönetmek de değişir. Epizod ataklarını en aza indirmek ve başarılı bir tedavi elde etmek için profesyonel yardım almak şarttır.

Ancak, en basit yol bipolar çalışma kitabını okumaktır. İnsanlara, acı çekenlere ihtiyaç duydukları şeyi veren kolay kaynaklar sağlayabilir. Ciltler çok faydalı, düşünceli ve okunabilir, terapide uyum ve uyum konuları zorlayıcı ve kapsamlı. Ayrıca nüksetmeyi önlemek için istikrarlı bir temel sağlar. Klinisyenlerin hastalığın farklı evrelerinde farklı tedavi yaklaşımlarını nasıl uyguladığına dair yayınlanmış bir format bile var.

Kanıtlanmış bilişsel-davranışçı terapi tekniklerine dayanan bu kitap, okuyucuların yaklaşan bir bölümün erken belirtilerini ve semptomlarını belirlemelerine yardımcı olacak çeşitli araçlar sunabilir. Manik dönemlere dayanmak ve depresyon felcinden kurtulmak için geliştirilen planlar yayınlanır. Spesifik bölümlerde, olası tedavilere yönelik ilk teşhiste inkarın nasıl üstesinden gelineceği ve kazanımlarının sürdürülmesi ile başlayan farklı aşamaların büyük zorlukları tartışıldı. Bir kişinin bu çalışma kitabını anlaması için bilişsel davranışçı terapiyi öğrenmesi gerekir.

Bipolar bozukluğun tedavisinde BDT’nin etkinliğinin, terapötik ittifakın temel gücünde yattığı açıktır. Klinisyenler arasında işbirliğine dayalı güçlü bir ilişki, hastaların ihtiyaç ve tercihlerine saygı ve klinik değerlendirmelere yanıt geliştirilmelidir. Hastalar terapistlerine sadece kendi durumları hakkında duymak istediklerini değil, aynı zamanda duymak istemediklerini duydukları için de güvenmelidir. Hastalar semptomlarını anlatırken kendilerini rahat hissetmelidir.

Bipolar bozukluğun tedavisinde BDT’nin kullanılması uzun vadeli bir taahhüt gerektirir. Azalan ve ağda kursu takviye gerektirir. Bunun nedeni, bipolar bozukluk semptomlarının tedavi yardımı ile bile kendiliğinden geçmesidir, ya kendi kendine ya da olaylarla birlikte tekrarlamaya devam edecektir. Klinisyenin görevi, kişinin yalnızca bipolar bozukluk belirtilerini aşmasına ve psikolojik sonuçlardan başarılı bir şekilde kurtulmasına yardımcı olmak değil, aynı zamanda her zaman beklenen getirisine hazırlıklı olmaktır.

Bu, terapi kursunun alışılmamış bir model izlediği anlamına gelir. Genel olarak, klinisyeninizi haftalık olarak ziyaret etmelisiniz. Tedavinin ilk aşaması, size semptomları nasıl azaltacağınıza dair becerileri öğretmektir. Tedavi ilerledikçe sıkıntılı olma hissinin de azaldığını gözlemleyeceksiniz. Böylece haftalık ziyaretleriniz ihtiyaçlarınıza göre ayda bir yapılabilir. Stabilite sağlandıktan sonra, terapiye birkaç ay hatta yıllar sonra ara verebilirsiniz. Tekrar ihtiyacınız olduğunda terapi tekrar devam edecektir.

Terapiye devam etmek için ipuçları, yaşam geçişlerini, stresli olayları ve semptomların tekrarını içerir. Terapinin altı aydan daha uzun süre durdurulması durumunda, mevcut durumunuzla ilgili güncellemeleri almak için terapistinizle görüşmenizi sürdürmeniz önerilir. Terapist nereden başlayacağını bildiğinden, terapi yeniden başladığında bu yararlıdır.

Olumlu geri bildirimler, terapistinizden de olumlu pekiştirme sağlar. Hasta ve terapist arasındaki bağ, özellikle hastanın tedavi süreci ve semptomların kontrolü açısından zorlandığı durumlarda çok önemlidir.

Psikoterapi normalde hastanın hayatındaki dengeleyici güçtür. Terapi ziyaretleri, bölümlerin süresi, ilerlemenin izlenmesi ve hedeflere ulaşılması konusunda bir işaretleme yapısı oluşturabilir. Terapistin ilerleyen sonuçlarla ilgili geri bildirimleri, hastanın kendini iyi ve başarılı hissetmesini sağlar.

Bipolar bozukluğu olan kişilerin optimal tedavisinin psikoterapi ve farmakoterapiyi entegre eden etkili bir yaklaşım gerektirdiğini unutmayın. CBT ile ilişkili iki kutuplu bir çalışma kitabı en yüksek netlikle yazılmıştır. Okuyucular, bipolar bozukluğun zorluklarına nasıl müdahale edileceğine ilişkin yollara ilişkin kolektif bilgelikten her zaman yararlanabilirler.

Hastalıkla mücadele edenler, duygudurum dalgalanmalarını kontrol etmenin, nüksetmeyi önlemenin ve bipolar çalışma kitabını kullanarak ilaç kullanarak tedavilerin etkinliğini elde etmenin etkili yollarını bilmelidir. Bu, bipolar bozukluğu olan insanlara yardım etmek için gerçekten sağlam bir çerçevedir, bu nedenle hayatınız boyunca sizi etkilemesi gerekmez.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz