Çocuklarda Bipolar Bozukluk Tedavisi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bipolar bozukluk, tedavi edilebilen ve manik-depresyon terimiyle de bilinen ciddi bir beyin hastalığıdır. Semptomları, enerji, düşünce, davranış ve ruh halindeki aşırı değişiklikleri veya tekrarlayan depresyon, mani ataklarını içerebilir. Bu belirtiler bebeklik döneminde veya erken çocukluk döneminde ortaya çıkabilir veya ergenlik veya yetişkinlik döneminde hızla ortaya çıkabilir. Söz konusu hastalık artık küçük çocuklarda teşhis ve tedavi edilebiliyor, ancak yapılan birçok araştırmaya rağmen, bazı uzmanlar hala bipolar bozukluğun nedeninin veya nedenlerinin belirsiz olduğunu ve gerçekten etkili bir tedavinin henüz keşfedilmediğini söylüyor. Bununla birlikte, söz konusu bozukluk çok sayıda ilaç ve diğer terapilerle yönetilebilir.

Bipolara neden olan ajanlar henüz tam olarak belirlenmemiş olsa da, bazıları, suçlu olarak beyindeki kimyasal bir dengesizliğe işaret eden bilimsel bir kanıt olduğunu söylüyor. Bu eşitsizliğin nedenine gelince, çevresel ve kalıtım tetikleyicilerinin bir kombinasyonuna işaret eden bazı geçerli teoriler vardır. Bazı veriler, bipolar bozukluğu olan bireylerde meydana gelen beyinde başlayan sinir hücreleri veya sözde nörotransmiterler arasındaki kimyasal haberciler arasındaki tutarsızlığın olduğunu göstermektedir. Çoğu durumda, bu tür hastalıkların hastaları, bozukluk için genetik bir yapıya sahip olabilir. Öte yandan, bipolar bozukluğu olan bir kişiyle akraba olan her kişi hastalığa yakalanmayabilir.

Uyuşturucu kötüye kullanımı ve/veya sinir bozucu veya üzücü olaylar buna neden olabilecek faktörlerden bazıları olabilir. Böyle bir bozukluğu olan bireyler, ruh hali değişimlerinden daha fazlasını yaşarken ne kadar hasta olduklarını ve durumlarının hayatlarını ve hatta ailelerindeki insanların hayatlarını ne kadar etkilediğini çoğu zaman bilmezler. Ailenizin bir üyesi bipolar bozukluk belirtileri gösterirse, o kişiye bir psikiyatrist yardımına veya onunla başa çıkmasına yardımcı olabilecek herhangi bir profesyonel yardıma başvurmasını tavsiye edin.

Bipolar bozukluk, genellikle değişen ve yoğunlukları değişebilen duygusal inişler ve çıkışlar ile karakterize edilir. Sözde manik semptom, çok fazla veya çok hızlı konuşmanın artmasını, konuları çok hızlı değiştirmeyi veya konuşma sırasında kesintiye uğramayı içerir. Artan cinsel düşünceler, duygular veya davranışlar; müstehcen cinsel dil kullanımı veya Hiperseksüalite de ortaya çıkabilir. Çocuk ayrıca günlerce çok az uykuyla ya da hiç uyumadan gitme yeteneğine de sahip olabilir. Bazı hastalar aşırı şişirilmiş benlik saygısı gösterirler; ya da büyüklenme gösterisi, bazıları bir şekilde dikkati dağılmış gibi görünse de, dikkat sürekli bir şeyden diğerine geçer. Diğerleri, hedefe yönelik aktivite veya fiziksel ajitasyon artışı yaşar.

Bahsedilen bozukluğu karakterize eden diğer semptomlar, bir zamanlar zevk alınan aktivitelere karşı ani ilgisizlik, uyku ya da çok fazla uyuma güçlüğü, önemsizlik ya da uygunsuz suçluluk duyguları, önemli ruh hali değişiklikleri ve/veya sık sık ölüm veya hatta intihar eğilimi. Bozukluk tedavi edilmezse, bir kişinin kişiliğinin düzensiz olabileceği ve gerçeklikle temas kurmakta güçlük çekebileceği Anksiyete Bozukluğu ve hatta Psikoz gibi bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Manik dönem durumunda aşırı harcamadan kaynaklanan ve depresif dönemde neredeyse tama yakın tecrit ve terke varan maddi sorunlarda olabileceği gibi ilişkilerde de yıkıcı etkilere neden olabilir.

Gençlerde bipolar bozukluk etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Tedaviler genellikle hasta ve ailesinin hastalık hakkında eğitimi, atakların önlenmesi ve psikoterapi ile başlar. Öte yandan ilaçlar atakları önlemeye yardımcı olur. Lityum ve valporik asit gibi duygudurum düzenleyiciler gibi ilaçlar genellikle manik atakların şiddetini azaltır ve depresyonun önlenmesine yardımcı olabilir. Bu arada psikoterapi, hastaların yaşadıklarını anlamalarına, kendini anlamalarına, streslerle başa çıkmalarına, ilişkileri geliştirmelerine ve benlik saygısını yeniden inşa etmelerine yardımcı olur.

Bipolar bozukluğu maskeleyen veya bazen birlikte ortaya çıkan bazı tanılar arasında depresyon, davranış bozukluğu (CD), karşıt olma-karşı gelme bozukluğu (ODD), DEHB, panik bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu ve çok daha fazlası bulunur. Bipolar bozukluğun bu diğer bozukluklarla yanlış teşhis edilmesi büyük bir olasılıktır. Bir çocuğun davranışı kuşkusuz normal olmasa bile, doğru teşhis zor olmaya devam eder. Bipolar Bozukluk için uygun tedavi, başka bir tanıya işaret ettiği düşünülen rahatsız edici semptomları ortadan kaldırır.

Çocuklarda ve gençlerde Bipolar Bozukluğun analizi karmaşıktır ve dikkatli muhakeme ve/veya gözlem gerektirir. Bipolar Bozukluk bir çocuk ve ergen psikiyatristi tarafından dikkatli bir şekilde değerlendirilir ve tedaviye başlanır.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz