Çeşitli Bipolar Bozuklukları Keşfedin

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bipolar bozuklukların hepsi aynı değildir. Doktorların bir türü diğerinden ayırt etmek için kullandıkları bipolar bozukluklar için özel kategoriler bile vardır. Bu, bir hastanın yaşayabileceği belirli sorun türlerini tartışmalarını kolaylaştırır. Bipolar bozukluk ailesinin oldukça iyi huylu ve sıklıkla gözden kaçan bir üyesi hipomanidir. İyi bir nedenle göz ardı edilir. Ona sahip olan kişi için nadiren bir problemdir. Hatta onu daha dışa dönük, hızlı düşünen ve iyimser yaparak başarı şansını artırabilir. Tedavi nadiren aranır ve nadiren ihtiyaç duyulur.

Bipolar bozukluklardan biri olarak düşünülen en yaygın bozukluk bipolar I’dir. Bu, dönüşümlü manik ve depresif durumlardan muzdarip herkesi kapsar. Bipolar olanlar, kendileri hakkında en yüksek fikre sahip olmaktan, kendi iyiliklerine çok az saygı duymaya gidiyorum. Hızlı ve tuhaf faaliyet dönemlerinden çaresizlik ve ölüm düşünceleri zamanlarına geçerler.

Tüm bipolar bozukluklar arasında, bipolar I tedavisi belki de en zor olanıdır. Lityum veya antikonvülzanlar gibi duygudurum düzenleyiciler yararlıdır. Depresyon veya özellikle mani psikoza dönüşürse, hastayı gerçeğe döndürmek için antipsikotik bir ilaç çağrılır.

Bipolar I’de basit depresyonu tedavi etme zorluğu ortaya çıkar. Bir antidepresan uygun görünebilir, ancak manik olabilecek kişi için tehlikeli olabilir. Depresyondan maniye hızlı bir değişim döngüsü başlatabilir ve nispeten kısa bir sırayla tekrar geri dönebilir. Bipolar bozukluklarda bu sorun en çok bipolar I’de görülür.

İkili tanı, bipolar bozukluklardan bir diğeridir. Bu, herhangi bir bipolar bozukluğun alkol ve/veya uyuşturucu kullanımı ile birleşimidir. Çoğu zaman, bu durumda alkol veya uyuşturucuların kötüye kullanılması, bipolar bozukluklardan birinin başlangıcından sonra gelir.

Bu maddeler bipolar bozukluğu olan kişi tarafından hastalığın semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Bir uyarıcı, bir kişinin depresyonun üstesinden gelmesine yardımcı gibi görünebilir ve alkol gibi bir depresanın, örneğin, maninin aşırı aktivitesini azalttığı düşünülebilir. Gerçekte, uyuşturucu ve/veya alkolün kötüye kullanılması, epizodları yalnızca sonunda daha şiddetli hale getirir. Bu, bipolar bozukluğu olanlar için bir cevap değildir.

Daha az belirgin, ancak aynı zamanda bipolar bozukluklardan biri olarak kabul edilen MDB veya majör depresyondur. MDB’li insanlar, hasta oldukları zamanın çoğunu depresyonda geçirirler. Küçük ve kısa manik dönemleri olabilir, ancak depresyon baskındır. Bu insanlar için hayat acımasız, tatmin edici değil ve belki de dayanılmaz görünüyor. Bu insanlar için depresyon dönemleri aylarca veya bazen yıllarca sürebilir.

Bu insanlar için tedavi genellikle daha az karmaşıktır. Antidepresanlara, konuşma terapisine ve hatta egzersiz kadar basit bir şeye bile iyi yanıt verebilirler. Manik dönemi tetikleme şansı daha azdır, bu nedenle bu bipolar bozukluklarda tedavi daha az risklidir.

Birçok bipolar bozukluk vardır. Bu bipolar bozuklukları tedavi etmenin birçok yolu vardır. İşin püf noktası, bir bozukluğu doğru tedaviyle eşleştirmek ve hastayı bu tedaviyi en iyi şekilde takip etmeye teşvik etmektir. Farklı bipolar bozuklukları tanımlayacak kelimelere sahip olmak, doktorların ve diğerlerinin üzerine düşeni yapmasını çok daha kolay hale getirir.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz