Borderline Kişilik Bozukluğu VS Bipolar

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Borderline kişilik bozukluğu ve bipolar genellikle aynı şey olarak karıştırılır. Ayrıca sıklıkla biri diğeri için yanlış teşhis edilirler. Bunun nedeni, her iki hastalığın semptomlarının şaşırtıcı derecede benzer olmasıdır.

Borderline kişilik bozukluğu aslında bipolardan daha az yaygındır ve daha az bilinir. Borderline kişilik bozukluğu, her yıl akıl hastalığı nedeniyle hastaneye yatışların yalnızca yüzde yirmisini oluştururken, bipolar hastaneye yatışların yaklaşık yüzde ellisini oluşturur. Borderline kişilik bozukluğu en çok genç kadınlarda görülürken, bipolar hem kadınlarda hem de erkeklerde ve tüm yaş gruplarında eşit derecede yaygındır.

Borderline kişilik bozukluğu ve bipolar hastalar, şiddetli patlamalar, depresyon veya kaygı içerebilen ruh hali değişimleri yaşarlar. Bununla birlikte, bipolar hastalar tipik olarak haftalar veya aylar boyunca bu ruh halleri arasında geçiş yaparken, borderline kişilik bozukluğu hastalarında bu ruh hallerinde sadece birkaç saat veya bir gün süren patlamalar olabilir.

Borderline kişilik bozukluğu hastaları da kişilik, beğeniler, hoşlanmadıkları şeyler ve tercihler açısından kim oldukları hakkında hiçbir fikrinin olmadığı dönemlerden geçerler. Uzun vadeli hedeflerini sık sık değiştirebilirler ve herhangi bir faaliyete bağlı kalmakta zorlanabilirler. Dürtüsel hareket etme, büyük ve uygunsuz alışveriş çılgınlığına gitme, aşırı yeme veya riskli cinsel ilişkilere girme de yaşanabilir. Bunlar aynı zamanda bipolar hastalarda mani belirtileridir.

Borderline kişilik bozukluğu hastaları ayrıca değersizlik, kötü muamele görmüş veya yanlış anlaşılmış gibi hissetme ve boşluk dönemleri yaşayabilir. Bu belirtiler bipolar hastalarda depresyon belirtileri ile örtüşmektedir.

Borderline kişilik bozukluğunun bir başka belirtisi, ilişkilerle nasıl başa çıktıklarını içerir. İlişkiler genellikle aşırı uçlarda görülür. Hasta ya tamamen aşıktır ya da tutkuyla nefret etmektedir. Bir hasta bir dakika içinde tamamen aşık olabilir, sonra küçük bir çatışma veya durum nedeniyle birinden tamamen nefret edebilir. Terk edilme korkuları genellikle hastada intihar tehditleri, reddedilme ve depresyona yol açar. Bu ilişki sorunları bipolar hastalarda da bulunabilir.

Borderline kişilik bozukluğu ve bipoların tedavileri de benzerdir. Terapi ve ilaç kombinasyonu tipik olarak psikiyatrist tarafından tercih edilir. Bilişsel davranışçı terapi, bipolar hastalarda başarılı bir şekilde uygulanmasına rağmen, orijinal olarak borderline kişilik bozukluğu ile kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Her iki akıl hastalığı için de başarılı sonuçlar veren çeşitli ilaçlar reçete edilebilir.

Bipolar bozukluk gibi, borderline kişilik bozukluğunun gerçek nedenleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu alanda genetik ve çevre konusunda pek çok tartışma var. Bununla birlikte, araştırmalar yoluyla, bipolar kesinlikle kalıtsal ve doğası gereği biyolojik olsa da, borderline kişilik bozukluğunun çevre ve durumsal uyaranların bir sonucu olması daha olasıdır.

Gördüğünüz gibi bipolar ve borderline kişilik bozukluğu arasında birçok benzerlik var. Doktorlar ve psikologlar için bile bir hastalığı diğerinden ayırt etmek genellikle oldukça zor olabilir. Burada tartışılan belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, belirtilerinizin uygun teşhis ve tedavisi için lisanslı bir profesyonelin yardımını ve teşhisini almanız önemlidir. Bipolar ve borderline kişilik bozukluğu gibi belirtiler için bir psikiyatrist veya psikolog yardımı olmadan asla kendi kendinize teşhis ve tedavi girişiminde bulunmamalısınız. Bunu yapmak semptomlarınızın kötüleşmesine ve gelecekte tedavinin daha az başarılı olmasına neden olabilir.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz