Bir Kişide Bipolar Bozukluk Olup Olmadığını Belirlemeye Yönelik Testler

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Normal bir hayat yaşamak için, bir kişinin iyi bir fiziksel sağlığa sahip olması önemlidir. Bununla birlikte ruh sağlığınızın da önemli olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Beyin, günlük yaşamınızda yaptığınız her şeyi kontrol eden şeydir. Konuşmanızı kontrol eder, motor becerilerinizi kontrol eder ve duygularınızı da kontrol eder. Kötü bir ruh halinde mi yoksa iyi bir ruh halinde mi olduğunuza karar veren kişi siz olsanız da, ruhsal bozukluğu olan ve duygularını kontrol edemeyen bazı insanlar var.

Bu tür bir bozukluğa bipolar bozukluk veya yaygın olarak manik-depresif hastalık denir. Birçok insan bu tür bir rahatsızlıktan muzdarip bir kişi duygularını veya ruh halini kontrol edemediği için buna manik-depresif hastalık diyor. Bipolar bozukluktan muzdarip bir kişinin sürekli ruh hali değişimleri olduğunu fark edeceksiniz. Bir anda mutlu olduklarını göreceksiniz ve bir sonraki dakika sebepsiz yere depresyona girecekler.

Bipolar bozukluk, etkilenenlerin günlük aktivitelerini etkileyebilecek ciddi bir durumdur. Sürekli ruh hallerini değiştirdikleri için okuldaki veya işteki performanslarının yanı sıra ilişkilerinde de sorun yaşayacaklardır. Bipolar bozukluk nedeniyle birçok evlilik ve arkadaşlığın yanı sıra okul notlarının ve işlerin kaybedildiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Bu nedenle, bir kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebileceği için bu ciddi sorunun farkında olmalısınız. Bipolar bozukluğu olan kişilerin intihar girişiminde bulunma noktasına geldiği bazı durumlar vardır. Bozukluğun depresif evresi, onları işe yaramaz hissettirir ve işe yaramaz olduklarını ve artık olmaması gerektiğini düşünmelerine izin verir. Bu düşünce ile ölüm ve intihar düşüncesi ortaya çıkar ve bazı durumlarda bipolar bozukluğu olan kişiler intihar eder.

Ayrıca manik dönemde bipolar bozukluğu olan kişinin aşırı derecede aktif olduğunu fark edeceksiniz. Aşırı iyimserdirler, öfori hissederler ve ayrıca her şeyi yapabileceklerini hissederler. Bu aşamada kişi ayrıca çok konuşacak ve hızlı konuşacaktır, ayrıca enerjisi ve cinsel dürtüleri artmıştır.

Bununla birlikte, bipolar bozukluğun manik evresinde, kişinin zihninde konsantre olamayacak kadar çok şey vardır. Genellikle bir fikirden diğerine atlarlar ve bir şeylerin yanlış olduğunu kabul etmeyi reddederler. Bu nedenle bipolar bozukluk tedavi edilmelidir. Hastanın ve çevresindeki insanların hayatını tehlikeye atabilecek bir durumdur.

Bipolar bozukluk için etkili bir tedavi almak için erken teşhis edilmesi önemlidir. Genellikle, bipolar bozukluğun ilk belirtileri ve semptomları, geç ergenlik yıllarından erken yetişkinliğe kadar ortaya çıkar. Bununla birlikte, çocuklukta ve daha sonra yaşamda bipolar bozukluk belirti ve semptomlarının ortaya çıktığı bazı durumlar vardır.

Bir kişinin bipolar bozukluğu olup olmadığını belirlemek için psikiyatrist hasta üzerinde birkaç test yapacaktır. Bipolar bozukluğun CAT taramalarında veya X-Işınlarında tespit edilemeyeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bipolar bozukluğunuz olup olmadığını belirlemenin tek yolu bir psikiyatriste gitmektir. Manik ve depresif ruh haliniz hakkında bazı soruları yanıtlamanıza izin verecektir. Test, “Kendimi güçlü hissediyorum ve her şeyi yapabileceğimi hissediyorum”, “Kendimi çok enerjik hissediyorum”, “Uyumaya ihtiyacım yok” ve manik dönemdeki diğer sorulardan oluşacaktır. Depresif dönemde ise “Çoğu zaman çok üzgünüm”, “Her zaman yorgunum ama yataktan çıkmakta zorlanıyorum”, “huzursuz hissediyorum” gibi sorular sorulacak.

Hem manik hem de depresif dönemler, ilişkilerde, işte veya okulda sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle duygularınızla ilgili sorun yaşadığınızı fark ettiğinizde hemen psikiyatriste gitmeniz önemlidir. Psikiyatrist, bipolar bozukluğunuz olup olmadığını ve ne tür bir bipolar bozukluğunuz olduğunu belirlemek için bir dizi test yapabilecektir.

Bipolar bozukluk tedavi edilemez. Bununla birlikte, bu özel beyin bozukluğu tedavi edilebilir. Bunun uzun süreli tedavi gerektiren uzun süreli bir hastalık olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Sabırla daha normal ve üretken bir hayat yaşayabileceksiniz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz