Bipolar Dikkat Etmeniz Gereken Tehlikeli Bir Hastalık

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pek çok insan, mükemmel derecede sağlıklı bir vücuda sahip olmanın, normal ve üretken bir hayat yaşayabilecekleri anlamına geldiğine inanır. Ancak sağlıklı bir vücuda sahip olmak, normal bir yaşam sürmek için tek başına yeterli değildir. Akıl sağlığının da çok önemli olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca beyin, vücudunuzdaki her şeyi kontrol eden organdır. Bir beyin kusuruna sahip olmak, günlük yaşamınızı yaşama şekliniz üzerinde önemli bir etkisi olabileceği anlamına gelir.

Birkaç çeşit beyin bozukluğu olduğunu düşünmelisiniz. Bazı beyin bozukluğu türleri temel motor becerilerinizi etkileyebilir, bazıları duyularınızı etkileyebilir, bazıları hafızayı etkileyebilir ve bazıları kişinin duygularını ve ruh hallerini etkileyebilir. Bipolar bozukluk, günümüzde var olan birçok beyin hastalığından biridir. Bu belirli beyin bozukluğunun yaşamınızda olumsuz bir etkisi olabilir çünkü bu hastalık beynin duyguları ve ruh hallerini kontrol eden bir bölümünü etkiler.

Bipolar bozuklukta ruh halinizi ve duygularınızı asla tam olarak kontrol edemezsiniz. Günlük işlerinizde sizi devre dışı bırakabilecek manik ataklardan depresif ataklara geçiş yapacaktır. Bipolar bozukluğun psikolojik belirtileri arasında mani ve depresyon bulunur. Bunlar bipolar bozukluğun iki sınıflandırmasıdır ve bu hastalığa manik-depresif hastalık da denmesinin nedeni de budur.

Manik dönemlerde, bipolar bozukluğu olan kişi aşırı öfori veya yüksek bir duygu yaşayacaktır. Bu, bir kişinin ruh halinin, enerjisinin arttığı, uyuma ihtiyacı hissetmediği, düşüncelerin yarıştığı ve ayrıca belirli fikirlerle ilgili kafa karışıklığının yüksek olduğu anlamına gelir. Mani hastası bir kişinin bir fikirden diğerine atladığını ve bu konuda bir türlü karar veremediğini fark edeceksiniz. Bipolar bozukluğun manik ataklarında göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer faktör de kişinin aşırı iyimser, çok sinirli olması ve iyi konsantre olamamasıdır. Bir şeylerin yanlış olduğunu asla kabul etmeyecekler.

Depresif dönemde, bipolar bozukluktan muzdarip kişi aşırı depresyon yaşayacaktır. Ruh hali aşırı üzgün, çok karamsar, cinselliği içeren zevkli bir aktiviteye karşı azalmış veya ilgisiz olacak ve sıklıkla ölüm ve intihar hakkında düşüneceklerdir. Depresif dönemdeki ciddi bipolar bozukluk vakalarında, acı çeken kişi aslında intihar edecektir.

Gördüğünüz gibi, bu özel hastalık, dikkatli yönetim ve bakım gerektiren çok ciddi bir hastalıktır. Bipolar bozukluktan mustarip kişinin ruh halinin sürekli döngüsü nedeniyle, günlük işlerine asla konsantre olamazlar. Bu, işte veya okuldaki performans seviyenizi olumsuz yönde etkileyebileceğinden bipolar bozukluğa sahip olmanın sizi devre dışı bırakabileceği anlamına gelir. Bipolar bozukluğun etkileri nedeniyle bu hastalığa yakalanan kişinin sosyal yaşamının da kötü olacağını ve sıklıkla ilişki sorunları yaşayacağını da göz önünde bulundurmalısınız.

Bipolar bozukluğun tedavisi yoktur. Bununla birlikte, günümüzde hastalığı etkili bir şekilde yönetebilecek tedaviler mevcuttur. Tedavi psikoterapi ve ilaçları içerecektir. Bazen psikiyatrist, bipolar bozukluğu etkili bir şekilde yönetmek için terapi ve ilacı birleştirecektir.

Bipolar bozukluğun tedavisinin olmadığını ve bu özel hastalığın uzun süreli dikkatli yönetim ve bakım gerektiren uzun süreli bir hastalık olarak kabul edildiğini hatırlamak önemlidir. Ayrıca bipolar bozukluk, X-ışınları veya CAT taramaları yoluyla asla tespit edilemez. Tanı tamamen gösterilen semptomlara dayanmaktadır. Bu nedenle, sizin veya ailenizin bir üyesinin bipolar bozukluk belirtileri gösterdiğini fark ederseniz, hemen yardım almanız önemlidir. Gittiğiniz psikiyatrist, hastalığın etkisini en aza indirmek için kullanabileceğiniz bazı etkili bipolar bozukluk yönetimi stratejileri verebilir. Uzman ayrıca bipolar bozukluğun etkilerini azaltabilecek bazı ilaçlar da yazacaktır.

Her zaman dikkatli yönetim ve bakımın bipolar bozukluğu tedavi etmenin anahtarı olduğunu unutmayın. Bu hastalık, hayatınızın geri kalanında birlikte yaşayacağınız bir şeydir ve onu etkili bir şekilde nasıl yöneteceğinizi ve tedavi edeceğinizi bilmek, ruh halinizi ve duygularınızı tekrar kontrol altına alabileceğiniz anlamına gelecektir.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz