Bipolar Bozukluk Teşhisi Varsa Ne Yapmalısınız?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bipolar bozukluk teşhisi ile yaşamak kolay değildir. Ancak, dedikleri gibi bilmek savaşın yarısıdır. Tanı konulduktan sonra, kişinin hemen iki ana seçeneği vardır. Bozukluğun kişinin yaşamını kontrol etmesine izin vermek ya da modern psikiyatrik ve psikolojik cephanelikteki her silahla onunla savaşmak istiyorlar.

Cevap normallik için savaşmaksa, bipolar bozukluk teşhisi kişinin neyle savaştığının farkına varmasını sağlayabilir. Bipolar bozukluk, bir kişinin yaşamının her alanına dokunabilir, bu nedenle bipolar bozukluk tanısı olan birinin tüm cephelerde dikkatli olması gerekir.

Her şeyden önce, eğer bir bipolar bozukluk teşhisi varsa, o zaman hastalığın bir belirtisi olmalı. Bu tezahür ne kadar şiddetli olursa, dikkat edilmesi o kadar olasıdır. Yine de, bipolar bozukluk teşhisi konulur konmaz hastalığı tedavi etmek önemlidir.

Erken tedavi genellikle bipolar bozukluğun daha aşırı manik yüksek ve depresif düşüklerinden bazılarının önlenmesine yardımcı olabilir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, bipolar bozukluk teşhisi konan kişi üzerinde hastalığın yıkıcı etkileri o kadar az olur.

Erken tedavi faydalıdır. Buradaki zorluk, onu bu yola sokacak herhangi bir kriz olmadığında, birini ilaç almaya veya konuşma terapisine ilgi duymaya devam ettirmektir. Böyle bir kişinin bipolar bozukluk teşhisinin doğru olduğuna ikna edilmesi gerekir.

Diğerleri için, hastalığın ilk belirtileri o kadar bunaltıcıdır ki, bipolar bozukluk teşhisinin bir rahatlama olduğunu düşünürler. Onlar için, başlarına gelenlerin bir adı olduğunu ve tedavilerin olduğunu bilmek güzel.

Bu kişiler için reçete edilen ilaçları almaya devam etmek son derece önemlidir. Bu, bipolar bozukluk tanısı aldığında kişinin kendisine karşı sorumluluğudur. İlaç sorunlara neden oluyor gibi görünüyorsa, konuyu görüşmek için reçete yazan doktorla iletişime geçilmesi önemlidir. Memnuniyet sağlanamazsa, başka bir doktor bulmak, ilaçları kendi başına durdurmaktan bile daha tercih edilir.

Bipolar bozukluk tanısı olanlara genellikle bir tür danışmanlık veya konuşma terapisi almaları tavsiye edilir. Bazıları bir terapistle konuşmanın hastalıklarını etkileyebileceği fikrine karşı çıkabilir. Gerçek şu ki, bu tedavilerin bipolar bozukluk tanısı olanlar üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir.

Bipolar bozukluk teşhisi konan bir kişinin hastalıklarını azaltmaya yardımcı olmak için yapabileceği başka eylemler de vardır. Bunlar, bir kişinin günlük yaşamda kendine bakma yollarını içerir. Bir kişinin makul miktarlarda ve zamanlarda yemek yemesi ve uyuması veya yeterli ama makul miktarda egzersiz yapması gerektiği açık görünebilir. Bipolar bozukluk teşhisi konan bir kişi, muhtemelen bu yaygın eylemlerin doğal olarak gelmediğini görecektir. Ancak, biraz bilinçli bir çabayla, bir fark görmeye başlayabilirler.

Bipolar bozukluk teşhisi kesinlikle kişinin hayatını zorlaştırıyor gibi görünebilir. Kişinin ilaç almasına, kendisini konuşma terapisine göndermesine ve kendi kişisel alışkanlıklarını düzenlemek için zaman ve enerji harcamasına yol açabilir. Öte yandan, hastalığa verilen tüm bu tavizler, bir kişinin bipolar bozukluk teşhisini hiç almamış olmasından çok daha sakin ve daha tatmin edici bir yaşam sürmesine yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, dünyanın sonu olmak zorunda değil.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz