Bipolar Bozukluk ile Hayata Genel Bir Bakış

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sugar and Salt: My Life with Bipolar Disorder, Manik-depresyon olarak da bilinen bipolar bozukluğu olan ve hayatta kalmayı başaran, ancak bu süreçte hayatın acı ve tatlı anlarını pek de normal olmayan bir şekilde deneyimleyen orta yaşlı bir kadın hakkında bir kitap. . Hastalığını ancak 32 yaşına geldiğinde biliyordu. Kitapta, böyle bir hastalıkla tehdit edilen bir ailede yaşamanın nasıl bir şey olduğu, teşhis edilmemiş hastalıkla uğraşırken okula nasıl uyum sağlanacağı veya nasıl çalışılacağı canlı bir şekilde ayrıntılı olarak anlatılıyor. Ayrıca evliliğinin ve diğer ilişkilerinin başarısızlığıyla yüzleşmenin çilesini, nasıl anlamaya çalıştığını, ancak normal bir hayat yaşamaya çalıştığını, ancak bunun geri döndüğünü ve yine de yaşadığı insanlardan çok daha farklı ve daha karmaşık bir hayat yaşadığını anlatıyor. biliyordu. Ta ki kendisinde bir sorun olduğunu ve profesyonel yardıma ihtiyacı olduğunu kabul edene kadar.

İçindeki tuhaf hastalığı kabullenince, psikotik sanılarak ilaçlarını ardı ardına dener ve tedavi olmak için uzun bir yolculuğa çıkar. Hayatı aşağı yukarı beş yıl boyunca, uzun süredir katlandığı söz konusu bozukluğa yaklaşmanın doğru bilgi ve yollarını aramaya adadı, ta ki doğru tedaviyi alabilmesi için ihtiyacı olduğunu anladığı kısma gelinceye kadar. akıl hastanesine girmek zorunda kaldı. Kilitli bir koğuşta yaşadığı hayatı ve ilgili doktoru sonunda hastalığının yanıt verdiği belirli bir ilacı bulduğunda ne kadar şanslı olduğunu gösteriyor. Uzun çilesinden kurtulmanın anahtarına sahip olduğunu hissediyor ve sonunda her zaman istediği normal duyguya kavuşuyor.

Hastalığının yanıt verdiği ilaçlarda ilerleme kaydettikçe, artık akıl hastanesinden çıkıp normal bir insan gibi yaşayabileceği bir noktaya ulaşır. Jane dünyayla tekrar kendi başına yüzleşmek ve yepyeni bir hayata başlamak zorunda kaldı. İstediği özel hayata ve her zaman hayalini kurduğu rüya işine, patronları ve ortak çalışanları onun derin, karanlık sırrını bilmeden kavuşabildi. Ancak on uzun yıl sonra, ne yazık ki, kendisine çok iyi hizmet eden tek ilaca alerjisi gelişir ve tedaviye yeniden başlaması gerekir.

Sürecin bir noktasında hayalini kurduğu işi kaybeder ve tekrar depresyonun derin çukurlarına düşer. Bir kadının bipolar bozukluğunu ikinci kez tehdit eden ve bir kez daha atlatan zaferiyle ilgili çok dokunaklı bir hikaye. Onun bunu nasıl aştığını ve sizin de böyle bir hastalığınız olduğunu ya da belki bir aile üyesinin böyle korkunç bir hastalık yaşadığını öğrenirseniz, ilaç ve terapi yoluyla bozukluğu nasıl yönetebileceğinizi öğrenin. Yazar Jane Thompson, yazar olarak bahsetmemek gerekirse, bir sosyal hizmet uzmanı olarak, bir avukat, bir öğretmen olarak çalıştı. Belli bir siyasi ansiklopedinin yayıncısı için yazmayalı birkaç yıl oldu ve aynı zamanda bir eğitim şirketinin tıp yazarlarından biri olarak hizmet etti.

Kendini büyük bir netlik ve doğrulukla nasıl ifade edeceğini öğrendiği böyle deneyimlerdi. Yazar, Şeker ve Tuz: Bipolar Bozukluklu Hayatım adlı kendi hikayesini yazmaya karar verdiğinde, edindiği deneyim, çalışmasının kağıda basılmasına yardımcı oldu. Ve böylece, bir tıp yazarı olarak deneyimi ve zihinsel sağlık sorunları hakkında sahip olduğu stok bilgisi, söz konusu hikayeyi yazmasını biraz daha kolaylaştırdı. Yazar yeni başladığında, yirmi kısa öyküsü basılmıştı ve Şeker ve Tuz: Bipolar Bozukluğumla Hayatım onun ilk kitabı. Şu anda Jane Thompson, Sağlık Kuruluşlarının Akreditasyonu Ortak Komisyonunun eğitim programı materyallerinde referans olarak dahil edilecek klinik hemşirelikte kapsamlı bir referans olan Mosby’s Clinical Nursing’in yazarıdır. Aynı zamanda Secrets Volume 15: The Best in Erotic Romance’ın ortak yazarı olan Jane Thompson, aynı zamanda American Express Presents Top Chefs of the Triangle ve çok daha fazlasının editörüydü.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz