Bipolar Bozukluk Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Yapmanız Gerekenler

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bir ebeveyn olarak çocuğunuz dünyadaki en önemli insanlardan biridir. Ebeveynlerin normalde çocukları ile ilgilendikleri ve onların mutlu bir şekilde büyümeleri için mümkün olan en iyi sağlığa kavuşmalarını sağladığı bir gerçektir. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun sadece fiziksel sağlığıyla değil, ruh sağlığıyla da ilgilenmeniz gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Çocuklukta gelişebilen ve büyüdükçe daha da kötüleşebilen bazı beyin bozukluklarının olduğu bir gerçektir. Bir ebeveyn olarak, normal beyin fonksiyonlarına sahip olup olmadığını bilmek için çocuğunuzun aktivitelerinden haberdar olmalısınız. Bugün bipolar bozukluk denilen beyin bozukluğu olan birçok insan olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bu belirli beyin bozukluğu, bir kişinin sosyal hayatını etkileyebilir ve aynı zamanda günlük aktivitelerini de etkileyebilir. Çocuğunuzun bipolar bozukluğu varsa, okuldaki performansını ve ayrıca diğer çocuklarla ve hatta ebeveynleri ile olan ilişkilerini etkileyebilir.

Bipolar bozukluk, olağandışı ruh hali değişimlerine neden olabileceği manik depresif hastalık olarak da adlandırılır. Çocuğunuzun alışılmadık derecede mutlu olmaktan depresif veya üzgün olmaya ve tekrar mutlu olmaya neredeyse anında dönüşmesi durumunda bipolar bozukluğu olduğunu göreceksiniz. Bipolar bozukluğun semptomları normal olarak erken yetişkinlik döneminde veya geç ergenlik yıllarında görülebilir. Bununla birlikte, bipolar bozukluk semptomlarının çocuklukta da ortaya çıkabileceğini göz önünde bulundurmalısınız, ancak çoğu ebeveyn bu bozukluk hakkında iyi bilgi sahibi değildir ve çocuklarının olağandışı davranışlarını normal olarak kabul eder.

Bipolar bozukluğun, büyüdükçe çocuğunuzun yaşamını etkileyebileceğini düşünmelisiniz. İlişki sorunlarına neden olabilir ve günlük işlevlerini ciddi şekilde etkileyebilir. Bu nedenle bipolar bozukluğun belirti ve semptomlarının farkında olmalısınız. Çocuğunuzda bu durumun erken evrelerinde olup olmadığını tespit edebilmeniz için bipolar bozukluğun bazı belirti ve semptomları şunlardır:

• Aşırı mutluluk
• Aşırı depresyon
• Artan enerji
• Uykusuzluk
• Aşırı sinirlilik
• Çok hızlı konuşur
• Yetenekleri ve güçleri hakkında gerçekçi olmayan inançlar
• Yetersiz muhakeme
• Agresif davranış

Gördüğünüz gibi, bipolar bozukluğu olan bir çocuğu tespit etmek çok zordur. Hatta bazı ebeveynler bu davranışların normal olduğunu ve belli bir yaşa geldiklerinde ortadan kalkacağını düşünürler. Bu nedenle, çocuğunuzun bu rahatsızlığı olup olmadığını bilmeniz için ruh hallerine dikkat etmelisiniz. Çok hızlı bir şekilde mutlu olmaktan üzgün ve depresif olmaya ve tekrar mutlu olmaya geçerlerse, çocuğunuzun bipolar bozukluğu olma ihtimali vardır.

Çocuğunuzda bu duygudurum değişikliğini fark ederseniz, hemen bir psikiyatrist önerebilecekleri çocuk doktorunuza başvurmalısınız. Psikiyatrist çocuğunuzu tedavi edecek ve aynı zamanda bazı ilaçları reçete edecek kişi olacaktır.

Bipolar bozukluğun tedavisi olmadığını düşünmelisiniz. Ancak, çocuğunuzun ruh halini ve davranışlarını kontrol etmek için etkili bir yol geliştirmek için uygulayabileceği tedaviler vardır. Bipolar bozukluk için günümüzde çocuğunuzun ruh halini normalleştirebilecek ilaçlar mevcuttur.

Çocuğunuzun bu tür bir rahatsızlığın daha kötüye gitmesini önlemek için derhal tedavi edilmesi son derece önemlidir. Tedavi edilmezse, çocuğunuz büyüyebilir ve intihar düşüncelerine yol açabilecek ve intihar girişiminde bulunabilecek ciddi bipolar bozukluk geliştirebilir.

Bipolar bozukluk için etkili tedavi, yaşamın erken döneminde tespit edilmesi ve teşhis edilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu, çocuğunuzun alışılmadık bir davranışı olduğunu fark ettiğinizde hemen çocuk doktorunuza veya psikiyatristinize başvurmanız gerektiği anlamına gelir. Gösterilen semptomlara dayanarak bipolar bozukluğu olup olmadığını belirleyebileceklerdir.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuz dünyadaki en önemli insanlardan biridir. Onların fiziksel ve zihinsel sağlıkları hakkında endişelenmeniz doğru. Uygun bakım ve destekle, çocuğunuzun normal bir şekilde büyümesini ve yaşamları boyunca bipolar bozuklukla savaşmasını sağlayabilirsiniz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz