Bipolar Bozukluğun Ne Olduğunun ve Bununla Nasıl Başa Çıkabileceğinizin Basitleştirilmiş Açıklaması

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Beyin vücudun en önemli kısımlarından biridir. Beyni, günlük yaşamınızda yaptığınız her şeyi kontrol eden vücudunuzun bir parçası olarak düşünün. Yürümekten, konuşmaktan ve yaptığınız diğer motor becerilerden her şeyi kontrol eder. Ancak beynin duygularınızı ve ruh halinizi de kontrol ettiğini de göz önünde bulundurmalısınız. Bu, beynin sizin mutlu veya kızgın olmanızdan da sorumlu olduğu anlamına gelir.

Beyin, beynin en aktif kısmıdır ve siz uyurken bile beyin çalışmaya devam eder. Beyin vücudunuzla ilgili her şeyi kontrol ettiği için, hasar görmenin günlük fonksiyonlarınızda bazı düzensizliklere neden olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bazı durumlarda, doğumdan itibaren bazı beyin bozuklukları mevcuttur. Bir beyin bozukluğuna bipolar bozukluk veya manik depresif hastalık denir. Bu özel bozukluk kişinin ruh halini ve duygularını etkiler.

Bir kişinin bipolar bozukluktan muzdarip olduğunu, davranışlarını sürekli değiştirdiğinde fark edeceksiniz. Bir an son derece mutlu olacaklarını ve bir sonraki dakika depresif hissedeceklerini ve tekrar mutlu olacaklarını göreceksiniz. Ruh hali değişiklikleri herkesin başına gelse de, normal ruh hali değişikliğinin gerçekleşmesinin biraz zaman alacağını göz önünde bulundurmalısınız. Anormal ruh hali değişikliği, bu kişinin bipolar bozukluğu olduğunu düşündürür.

Bozukluğun ciddiyetine bağlı olarak, olağandışı ve aşırı ruh hali değişikliği birkaç dakikadan bir aya kadar sürebilir. Bu olağandışı davranış nedeniyle, sosyal yaşamlarını ve işte veya okuldaki performanslarını önemli ölçüde etkileyebilir. Bipolar bozukluğu olan bir kişinin normal bir yaşam sürmesi için dikkatli bir şekilde yönetilmesi gereken bunun çok ciddi bir durum olduğunu düşünmelisiniz.

Bipolar bozukluğun tedavi edilmediği ve intihar girişimi ve madde bağımlılığı gibi tehlikeli durumlarla sonuçlandığı durumlar vardır. Bu nedenle, ailenizden veya arkadaş çevrenizden biri bu özel duruma sahip olduğunda dikkatli olmalısınız, çünkü hem çevrelerindeki insanlar hem de kendileri için tehlikeli olabilir.

Bipolar bozukluğun tedavisi yoktur ancak bu bozukluğu olan kişilerin daha normal bir yaşam sürmeleri için tedaviler mevcuttur. Psikoterapi, bu duruma sahip bir kişinin kararsız duygularını nasıl kontrol edeceğini öğrenebileceği ve aynı zamanda bir ruh hali değişikliği atağının ne zaman olduğunu bildiği bipolar bozukluk için en iyi tedavilerden biridir. Psikoterapi ile bipolar bozukluğu olan kişiler neyin normal neyin normal olmadığını ayırt edebilirler.

Ruh hali değişikliklerini normal seviyelere sabitleyebilen ve kontrolden çıkmasını önleyen ilaçlar da mevcuttur. Bir aile üyesi veya bir arkadaşınızın davranışında olağandışı bir şey fark ettiğinizde, hemen onlar için yardım aramanız önemlidir, çünkü bipolar bozukluğu olan kişiler çok öngörülemezdir ve her an düşünüp intihar girişiminde bulunabilirler.

Mümkünse bir psikiyatriste görünmelerini tavsiye etmelisiniz. Israrcı olmalısınız çünkü bipolar bozukluğu olan kişiler genellikle kendilerinde bir sorun olduğunu inkar ederler ve saldırgan olurlar.

Bipolar bozukluk, psikoterapi ve ilaçlarla uzun süreli tedavi gerektiren ciddi ve uzun süreli bir durumdur. Tedavisi yoktur ancak bipolar bozukluğu olan kişilerin daha sağlıklı ve normal bir yaşam sürmesini sağlayacak tedaviler vardır.

Bu durumu dikkatli bir şekilde yönetmek, bipolar bozukluğu olan kişi için daha üretken bir yaşamla sonuçlanabilir. Bu durumdaki kişinin ailesinin de sürekli olarak onu desteklemesi önemlidir.

Erken teşhis, bu rahatsızlıktan muzdarip kişi için çok daha üretken bir yaşam tarzı ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, bir kişinin davranışında veya ruh halinde bazı düzensiz değişiklikler fark ettiyseniz, belirtilerle ilgili olarak hemen bir psikiyatriste başvurmalısınız. Durum hakkında bir teşhis koyabilecekler ve normal ve daha üretken bir yaşam sürmelerine yardımcı olabilecek terapi ve ilaç önerecekler.

Bipolar bozukluk, verimsiz ve anormal yaşam tarzıyla sonuçlanabilen, engelleyici bir tıbbi durumdur. Tedavi edilmezlerse sosyal sorunlar yaşayacaklar ve fiziksel sağlıkları da bozulacaktır.

Bunlar, bipolar bozuklukla nasıl başa çıkabileceğinizi bilmeniz için bilmeniz gereken şeylerden bazılarıdır.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz