Bipolar Afektif Bozukluğu Tetikleyenler ve İlaçlar

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bipolar duygudurum bozukluğunun nedeni henüz belirlenmemiştir, ancak uzmanlar bunun genetik ve hormonal seviyelerle ilgisi olduğunu iddia etmektedir. Bireyin diğer edinilmiş hastalıklarının bipolar bozukluğa neden olduğu durumlar da vardır.

Her gün, bir kişi farklı duygular ve olaylar yaşar ve çoğu zaman bu şeyler ruh hali değişimlerini tetikler. Mutlu olaylarla ve hoş olmayan olaylarla başa çıkmak, sizi depresif ve manik dönemler için daha büyük bir tehdit altına sokabilir.

Tetikleyiciler ruh halinizin değişmesine neden olur. Bunlara ayrıca stresörler denir ve aşağıdakileri içerir:

– düzenli uyumamak
– uyuşturucu veya alkol kötüye kullanımı
– ilaç kesilmesi
– depresyon ilaçları veya bitkisel ürünlere başlamak
– tiroid sorunları gibi tıbbi durumlara sahip olmak
– mevsimsel değişiklikler
– hastalıklar
– Bayram
– aile/arkadaşlar arasındaki anlaşmazlıklar
– iş sorunları
– aile üyesinin, arkadaşın veya sevilen birinin ölümü
– evlilik sorunları
– üniversiteye veya yeni bir iş koluna başlamak

Bipolar duygudurum bozukluğu teşhisi konulursa, tetikleyicileri tanımlayabilmelisiniz. Bunu kendi ruh hali çizelgenize sahip olarak yapabilirsiniz. Tüm duygularınızı ve gerçekleşen ilgili olayları kaydetmelisiniz. Bir süre sonra, artık belirli kalıpları fark edebilirsiniz.

Kendi ruh hali çizelgenizi yapmak zor bir iştir. Aileniz ve güvendiğiniz arkadaşlarınızla faydalı bir konuşma yapmak en iyisi olacaktır. Ayrıca terapistinize veya sağlık uzmanınıza danışmayı denemelisiniz. Hayatınızın bir parçası olmadıkları için size daha fazla yardımcı olabilirler. Onların profesyonel yardımı ile olayları daha iyi görebilirsiniz.

Tüm olası ruh hali değişim tetikleyicilerini bulduktan sonra, onlardan kaçınmayı öğrenmelisiniz. Bu, eylemi içerir ve bazı kötü alışkanlıklarınızdan kaçınmanızı gerektirir. Arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz de, mücadelenizde size yardımcı olabilmeleri için tetikleyicilerden haberdar edilmelidir.

Bipolar duygudurum bozukluğu kolayca tespit edilemez. Aslında, birçok insan teşhis edilmeden yıllarca yaşayabilir. Diğer hastalık ve rahatsızlıkların aksine bipolar herhangi bir laboratuvar testi gerektirmez. Tıbbi sağlayıcı sadece MDQ’yu kullanacaktır. Bu, bipolar bozukluk için kullanılan bir ankettir; ve bu anketi yapan kişi, kişinin sergilediği semptomlara dayalı olarak kontrol listesini doldurur. Bununla birlikte, kontrol listesi yalnızca bir tıbbi sağlayıcı tarafından kullanılabilir ve doğru teşhis konulabilir.

Bipolar duygudurum bozukluğunu tedavi etmek için kullanılabilecek birkaç ilaç vardır, bunlara aşağıdakiler dahildir:

1. Duygudurum Dengeleyiciler – bu ilaç depresyon ve mani ataklarını hafifletebilir veya geciktirebilir.
2. Antidepresanlar – depresif bir dönem geçiren kişiler, bir antidepresan ile birlikte bir duygudurum düzenleyici kullanabilirler. Bu ilaç tek başına kullanılırsa mani dönemine geçme şansı artar.
3. Antipsikotik – mani atakları olan kişiler bu ilacı kullanabilir; şiddetli mani veya depresif ataklar psikoza yol açabilir ve bu durum antipsikotik ile tedavi edilebilir. İlacı tek başına kullanabilirsiniz veya sağlayıcınız, özellikle hasta gergin hissediyorsa veya uyuyamıyorsa, diğer ilaçlarla birlikte de kullanabilir.
4. Elektrokonvülsif terapi veya ECT – bu aslında bir ilaç değil, şiddetli depresyon veya mani ataklarından mustarip insanlara yardım eden bir tedavidir. İlaçlara yanıt vermeyen kişiler de bu terapiden geçebilir.

EKT bir terapidir ve akut depresif ve manik semptomları kontrol etmeyi amaçlar. Duygudurum dengesizliğini ve döngüyü etkili bir şekilde azaltabilir ve aynı zamanda bipolar semptomları ve tedavi yan etkilerini en aza indirebilir. Bir yönetim planı ile bipolar hasta normal hayatına dönebilir.

İlaçların bu durumu ortadan kaldırması garanti edilmese de, ruh hali değişimleriniz dengelenebilir. Belirtileri etkili bir şekilde kontrol edebilir ve belirli sorunlarla kolayca başa çıkabilirsiniz.

Sadece birey değil, aileleri de etkilenir. Ancak uygun ilaçlar ve tedavi ile bipolar afektif bozukluk stabilize edilebilir ve kontrol edilebilir. Şimdi tıbbi sağlayıcınıza danışın.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz