Alternatif Bipolar İlaçlar

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bipolar, bireyi ve ailesini büyük ölçüde etkileyebilecek önemli bir bozukluk olarak kabul edilir. Bu hastalığın birçok tanımı vardır. Bir tanım, bipolar bozukluğu olan bir kişinin derin depresyonla değişen aşırı sevinçler yaşadığını belirtir. Bipolar bozukluğa manik depresyon da denir. Genellikle depresif dönemlerle karakterizedir ve buna manik dönem eşlik eder.

Basitçe söylemek gerekirse, bipolar bozukluk duyguları, düşünceleri, davranışları ve algıları etkiler. Uzmanlar, beyinde bulunan kimyasal ve elektriksel elementlerin düzgün çalışmamasından kaynaklandığını söylüyorlar. Bazıları bunun ailede olduğunu söylüyor, bu nedenle bipolar bozukluk veya diğer akıl hastalıkları öyküsü olan ailelerin bu bozukluğa sahip olma olasılığı daha yüksek.

Bipolar hastalar için verilen bazı ilaçlar vardır ve bunların hepsi farklı ilaçların günlük dozlarını alma konusunda oldukça rahat değildir. Çoğu, reçeteli ilaçlar almak yerine tamamlayıcı veya alternatif tedavileri güvence altına almakla ilgileniyor.

Omega 3

Balık yağlarında ve bazı balıklarda bulunan omega 3’ün bipolar hastalar ve zihinsel rahatsızlıkları olanlar için mükemmel olduğunu gösteren birçok araştırma var. Dört ay boyunca 30 bipolar hastada yapılan önemli bir araştırma vardı. Plasebo kontrollü ve çift kör bir çalışmaydı. Bipolar bozukluğun tedavisi için omega 3’ün etkinliğini zeytinyağı veya plaseboya karşı karşılaştırmayı amaçlamaktadır.

Araştırmacılara göre bipolar bozukluk, yüksek mortalite ve morbiditeye sahip nöropsikiyatrik bir hastalıktır. Ön çalışmalarında, omega 3’ün daha iyi performans gösterdiği ve dört semptom-şiddet ölçeğine dayalı olarak daha uzun remisyonlara yol açtığı kanıtlandı. Daha ileri çalışmalar devam ediyor ve araştırmacılar, duygudurum düzenleyici olarak kullanılabilecek yeni psikotropik bileşik sınıfları bulabileceklerini umuyorlar.

Bitkisel

Çoğu insan, reçeteli ilaç ilaçları almak yerine bitkisel takviyelerin kullanımına karar verir. Ancak tüm şifalı bitkiler bipolar bozukluğun tedavisi için iyi değildir. Aslında, bipolar bir hastanın durumunu kötüleştirebilecek bazı otlar vardır. Bazı bitkisel takviyeler, belirli ilaçlarla birlikte kullanıldığında aslında zararlı bir reaksiyona sahiptir. Diğer ilaçlarla birlikte herhangi bir bitkisel ilaç almadan önce doktorunuza danışın.

Beslenme ve Diyetiniz

Diyetinizi ayarlamanız gerekiyor ve bu, yemek menülerinizi her gün kontrol etmek anlamına geliyor. Vücudun aldığı besinler çok önemlidir. Bütünsel doktorlar, depresyon atakları için b-kompleks, magnezyum ve tiamin kullanır.

Pastoral Danışmanlık

Bipolar bozukluktan muzdaripseniz, terapistlerle konuşmak yerine papazınız, rahibiniz veya hahamınızla da konuşabilirsiniz. Dini topluluk bu zamanlarda çok yardımcı olabilir. Aslında, topluluk şimdi maneviyatın ve duaların rolünü kabul ediyor. Hatta psikoterapilere ve ilaçlara dahil edilebilir.

Sanat Terapileri

Her zaman evde kalıyorsanız, belki de anlamlı terapilere katılmak isteyebilirsiniz. Sanat yoluyla, duygularınızı özgürce ifade edebilir ve bunu kısıtlamalar olmadan yapabilirsiniz. Bir çizim kursuna, heykeltıraşlığa, resim yapmaya ve daha pek çok şeye kayıt olabilirsiniz. Bölgenizde sanat terapileri veya dışavurumcu terapiler konusunda uzmanlaşmış uygun bir terapist bulun.

Hareket istiyorsanız, bir dans terapisine kaydolun. Fiziksel, bilişsel ve duygusal yönlerinizi dansa dahil ederken ayaklarınızın uçmasına ve ruhunuzun yükselmesine izin verin.

Yatıştırıcı müzik insanı rahatlatabilir. Öyleyse neden ses veya müzik terapisine kaydolmuyorsunuz? Vücut kimyasallarınız, kan basıncını ve akışını, nefes almayı, nabız hızını ve duruştaki değişiklikleri iyileştirmek için uyarılabilir.

Geleneksel tıp

Geleneksel ilaçlar veya shiatsu, reiki, akupunktur, yoga, Ayurveda, konuşma çemberleri ve ter odası gibi kültürel temelli ilaçlar sadece tipik örneklerdir. Tüm bu şifa sanatları, bireyin iyiliği için fiziksel, ruhsal ve duygusal durumların dengelenmesine dayanır. Vücudunuzdaki kuvvetler dengesizse, muhtemelen bir hastalığa yakalanacaksınız.

Tüm bunlar birleştirilirse: omega 3, bitkisel, doğru beslenme, pastoral danışmanlık, sanat terapileri ve geleneksel şifa sanatları, belki de vücudun güçleri dengelenebilir ve bipolar bir hasta etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak karşılaşabileceğiniz herhangi bir sorun için doktorunuza danışmayı unutmayın ve varsa reçete edilen ilacınızı bırakmayın. Kullanmaya devam edin ve doktorunuza başka alternatif ilaçlar da kullanıp kullanamayacağınızı sorun.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz